Dlaczego przed sosnami rosną trzy rzędy brzóz? Ma to ogromne znaczenie. Lasy Państwowe wyjaśniają

Jeśli spacerując po lesie, zauważyłaś trzy rzędy brzóz rosnące przed sosnami, to musisz wiedzieć, że to nie jest przypadek. Leśnicy wyjaśniają, dlaczego taki układ pełni ważną rolę w leśnym ekosystemie.

W lesie możemy zauważyć wiele oznaczeń. Najczęściej są to różnego koloru kropki, a także litery A, B, C i D, które świadczą o klasie i jakości drzewa. Jedną z praktyk stosowanych przez leśników jest także charakterystyczne sadzenie trzech rzędów brzóz przed sosnami. Na czym polega takie działanie i po co się to robi?

Zobacz wideo Szukamy grzybów w przydomowym lasku. Tych okazów wcześniej tu nie było

Dlaczego przed sosnami rosną rzędy brzóz? To nie jest przypadek

Lasy Państwowe postanowiły wyjaśnić, dlaczego przed drzewostanami sosnowymi często rosną rzędy brzóz. Jak się okazuje, takie postępowanie nie jest przypadkowe, a wynika z zaleceń gospodarki leśnej. Brzozy na stałe wpisały się w polski krajobraz, a często stanowią piękny element dekoracyjny, jednak w tym przypadku ich rola jest znacznie ważniejsza.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Co oznaczają trzy rzędy brzóz w lesie? Lasy Państwowe wyjaśniają 

Jak czytamy w poście zamieszczonym przez Lasy Państwowe, według zaleceń gospodarki leśnej sosna rośnie na najsłabszych glebach, ale warto posadzić przy nich brzozy, a najlepiej trzy rzędy tych drzew. Po co?

Brzoza jako gatunek niespecjalnie wymagający, w trudnych warunkach jałowej gleby, zwykle sobie radzi i się w kolejnych latach utrzymuje. Jednocześnie jako gatunek liściasty jest znacznie mniej "palny'", a przez to jest swego rodzaju osłoną dla znacznie bardziej narażonej na ogień uprawy sosnowej.

We wpisie możemy przeczytać także, że słynne aleje brzozowe, jakie możemy zobaczyć na ulicy lub w parkach również nie są dziełem przypadku. Przetrwają w niełatwych warunkach ubogich siedlisk, a czasem pełnią funkcję estetyczną.

Więcej o: