Niegdyś była "królową aerobiku". Za idealną sylwetką kryła się mroczna historia

W latach 80. okrzyknięto ją "królową aerobiku". Wszystko za sprawą wydanej w 1982 roku kasety VHS "Jane Fonda's Workout", która rozsławiła ćwiczenia w domu i zdrowy styl życia na całym świecie. Obecnie Jane Fonda - amerykańska aktorka i fit-rewolucjonistka - ma 85 lat, ale formy mogłoby jej pozazdrościć wiele młodszych kobiet. Nie każdy jednak wie, że za idealną sylwetką kryła się mroczna historia.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jane Fonda obecnie słynie jako aktorka i aktywistka, jednak jeszcze w latach 80. XX wieku jej nazwisko kojarzyło się głównie z aerobikiem i zdrowym stylem życia. Jej treningi w czarnych rajstopach, burgundowych ocieplaczach na nogawkach i trykocie w paski stały się prawdziwą ikoną. Wiele osób nie wie jednak, że za Fonda swego czasu za szczupłą sylwetkę płaciła łzami i niewyobrażalnym cierpieniem. 

Już od najmłodszych lat czuła na sobie ciężar presji 

Mogłoby się wydawać, że Fonda już od początku była na pozycji uprzywilejowanej, jeśli chodzi o rozwój kariery - w końcu jest córką lubianego aktora Henry’ego Fondy. Okazuje się jednak, że fakt ten był większą przeszkodą niż ułatwieniem, Już od dzieciństwa ojciec stawał jej wysokie wymagania i surowo upominał, by dbała o swoją sylwetkę.

Prawdziwym ciosem dla jej psychiki okazało się jednak samobójstwo matki, o którym 12-letnia Jane dowiedziała się z mediów. Wszystko to sprawiło, że nastolatka przez kolejne lata mierzyła się z zaburzeniami odżywiania; obsesyjnie liczyła każdą kalorię i kontrolowała wagę. Po latach w udzielonych wywiadach otwarcie mówiła o nienawiści do swojego ciała, która towarzyszyła jej każdego dnia. 

 

Po latach Jane Fonda zmieniła podejście do zdrowego stylu życia

Lata później Jane Fonda stopniowo uczyła się akceptacji własnego ciała, jednocześnie rosło jej zainteresowanie zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną. Była jedną z pierwszych kobiet, które zgłębiały wiedzę o aerobiku. W 1982 roku jej "Jane Fonda’s Workout" stała się najlepiej sprzedającą się kasetą VHS wszech czasów, a wydana przez nią książka "Jane Fonda’s Workout Book" znalazła się na prestiżowej liście bestsellerów "New York Timesa". Obecnie Jane Fonda spełnia się jako aktorka, pisarka i aktywistka. Mimo że kobieta w grudniu skończy 86 lat, wciąż zachwyca formą, której mogłoby jej zazdrościć wiele młodszych kobiet. 

Więcej o: