Przed włożeniem butów do pralki pamiętaj o jednym. Dzięki temu ich nie zniszczysz

Od czasu do czasu warto dokładnie wyczyścić ulubione buty, by pozbyć się wszelkich uporczywych zabrudzeń. Jeśli chcesz doczyścić je, korzystając z pralki, pamiętaj o kilku rzeczach. Dzięki temu nie zniszczysz obuwia, a zalśni czystością. Jak prać buty w pralce? Podpowiadamy.

Bez względu na pogodę, buty potrafią się szybko zabrudzić. Warto więc regularnie je czyścić, żeby pozbyć się uporczywych plam, kurzu i piasku. Jak to jednak zrobić, by nie zniszczyć ulubionego obuwia? Jeśli chcesz skorzystać z pralki, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach i unikaj popularnych błędów. Dzięki temu buty po wypraniu będą jak nowe.

Zobacz wideo Plama z truskawek na ubraniu? Podpowiemy, jak ją usunąć

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nie każde buty można wyprać w pralce. Jakie modele lepiej czyścić ręcznie?

Zanim wrzucisz ulubione buty do pralki, sprawdź, czy w ogóle nadają się do takiego sposobu czyszczenia. Wiele modeli powinno się myć ręcznie. Mowa tutaj oczywiście o butach na obcasie, skórzanych modelach, klejonych oraz tych wykonanych z zamszu. Do pralki nie powinniśmy też wkładać butów z wystającymi ozdobami takimi jak ćwieki oraz fasonów wyposażonych w membranę. 

Jak prać buty w pralce? Pamiętaj o jednej rzeczy, a ich nie zniszczysz

Przed włożeniem butów do pralki, zdejmij z nich sznurowadła i dokładnie wytrzep obuwie z kurzu oraz piasku. Do bębna włóż ręczniki, by obuwie się o niego nie obijało. Dla bezpieczeństwa warto też umieścić buty w bawełnianym lub lnianym woreczku. Jeśli takiego nie masz, wykorzystaj poszewkę na poduszkę. Umieść obuwie w pralce i przejdź do ustawień urządzenia.

Zwykle popełniamy dwa popularne błędy. Dodajemy do prania butów płyn do płukania tkanin oraz ustawiamy najwyższe obroty wirowania. Przez to możemy zniszczyć ulubiony model. Lepiej włączyć cykl delikatnego prania o maksymalnej temperaturze 30 stopni Celsjusza i wirowanie na 400 lub 600 obrotów. W szufladzie pralki powinna znajdować się jedynie odrobina proszku do prania. Gdy cykl się skończy, wysusz buty na świeżym powietrzu, lecz nie wystawiaj ich na promenie słoneczne.

Więcej o: