W jakiej temperaturze prać pościel? Niektórzy popełniają błąd i szkodzą zdrowiu

Zastanawiasz się, w jakiej temperaturze prać pościel? Pamiętajmy, że pościel może być wykonana z różnych materiałów, dlatego, zanim wrzucimy ją do pralki, warto sprawdzić, z jakim rodzajem tkaniny mamy do czynienia.

W jakiej temperaturze prać pościel, aby nie uszkodzić materiału, ale jednocześnie pozbyć się drobnoustrojów i bakterii? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista, jakby się mogło wydawać. Podpowiadamy, jak prać pościel, aby była miękka oraz miła w dotyku i nie zniszczyła się w pralce.

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

W jakiej temperaturze prać pościel? Odpowiedź nie jest taka oczywista

Czysta pościel znacznie polepsza jakość snu, ale nie tylko z tego względu powinniśmy regularnie wymieniać poszewki. W łóżku spędzamy średnio od 7 do 9 godzin dziennie, a na pościeli zbierają się drobnoustroje, bakterie i pot, które mogą prowadzić do problemów np. ze skórą. Nieodpowiednio dobrany program może niedostatecznie je usunąć. W jakiej temperaturze prać pościel? Zanim wrzucisz ją do pralki, zerknij na metkę, aby sprawdzić, z czego została wykonana. Jeśli mamy do czynienia z poszewkami bawełnianymi idealną temperaturą będzie nastawienie pralki od 60 do 90 stopni Celsjusza. W przypadku pościeli satynowych temperatura nie powinna być wyższa niż 60 stopni, a pościel wykonaną z kory należy prać w 40 stopniach.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak często zmieniać pościel? Wiele zależy od indywidualnych czynników

W upalne dni pościel powinniśmy prać raz na tydzień. Kiedy na zewnątrz panują tropikalne noce, więcej się pocimy, a poszewki szybciej stają się nieświeże. Jeśli temperatury są optymalne, możemy zmieniać pościel co dwa tygodnie, lecz należy pamiętać, że to kwestia mocno indywidualna. Jeżeli cierpimy na alergie, dużo się pocimy lub śpi z nami nasz czworonóg, lepiej wrzucać pościel do pralki częściej niż dwa razy w miesiącu.

Więcej o: