Wrzesień w ogrodzie. Koniecznie postaw na te prace. Na wiosnę rośliny będą wyglądać jak z bajki

Wrzesień w ogrodzie to intensywny czas zbiorów, sadzenia nowych roślin, a także prac porządkowych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak zadbać o ogród, aby przygotować go do zimy.

Wrzesień to miesiąc, kiedy na zewnątrz jeszcze nie ma przymrozków, więc jest to świetny czas na sadzenie lub przesadzanie roślin, aby zdążyły ukorzenić się przed zimą. Podpowiadamy, jakie prace ogrodowe warto wykonać w tym miesiącu. 

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Co sadzimy we wrześniu? To świetny okres dla wielu roślin

Pierwszy jesienny miesiąc to okres, kiedy sadzimy zimowe odmiany roślin, a także przesadzamy kwiaty. We wrześniu sadzimy rośliny cebulowe, aby zakwitły na wiosnę, czyli na przykład tulipany, irysy, lilie, narcyzy, czy hiacynty. W tym miesiącu sadzimy także koper, szczypior, szpinak i roszponkę. Usuwamy również przekwitłe kwiatostany róż, traw, bylin i krzewów. Do połowy września możemy posadzić także drzewa iglaste oraz truskawki ze świeżych sadzonek. Pamiętajmy jednak, aby przed wsadzeniem roślin do gleby dobrze ją nawieźć, a najlepiej potraktować kompostem.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie prace ogrodowe wykonujemy we wrześniu? Nie zapomnij o trawniku

We wrześniu powinniśmy także zwrócić uwagę na trawnik, ponieważ to okres jego bujnego wzrostu. To świetny moment, aby przeprowadzić prace regeneracyjne, czyli jesienną wertykulację. Dzięki temu pozbędziemy się mchu, chwastów i starych oraz martwych źdźbeł. Po raz ostatni możemy również nawieźć trawnik nawozem z dużą zawartością potasu, dzięki czemu trawa będzie odporniejsza na mróz i infekcje. Pamiętajmy też o przeniesieniu roślin w donicach i skrzynkach do pomieszczenia, gdzie spędzą zimę. Warto również uzupełnić warstwę w rabatach i pod bylinami.

Więcej o: