"Najdroższy kot świata" kosztuje tyle, co mieszkanie. Powstanie rasy wiąże się z mroczną tajemnicą

Dorosły osobnik, stając na tylnych łapach, może mieć nawet półtora metra wzrostu, a ich charakter wcale nie należy do najłatwiejszych. Mowa o specjalnie wyhodowanych, cętkowanych kotach Ashera - mieszance serwala i kota domowego. Hybryda miała powstać w 2006 roku, w firmie biotechnlogicznej i hodowli Lifestyle Pets w Pensylwanii, która do dziś pozostaje jedynym właścicielem rasy.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Otworzyła okno życia dla zwierząt. "Ludzie są wygodni"

Niezwykle dużą wagę przykłada się do całego procesu sprzedaży kota, którego nowy nabywca otrzymuje dopiero, gdy "mały lampart" skończy 12 miesięcy. Czas ten pozwala pracownikom Lifestyle Pets ocenić, czy zwierzę może przejawiać dzikie skłonności. Wszystkie sprzedawane kocięta są wysterilozwane, aby uniknąć mieszania się rasy z innymi oraz jej upowszechnienia. Co ważne, nie każdy może pozwolić sobie na zakup tego domowego mruczka - cena kocięta jest zawrotna i może wynosić nawet 500 tysięcy złotych. To właśnie dlatego koty Ashera nazywane są "najdroższymi kotami na świecie".

Koty Ashera. Powstanie nowej rasy czy wielkie oszustwo?

Koty Ashera były na początku reklamowane jako koty bardzo podatne na naukę i tresurę, z niemalże "psim" charakterem. Podkreślano również rzekomą "hipoalergiczność" rasy. Według niektórych mediów, należy to jednak traktować z dozą podejrzliwości - ponieważ badania, rzekomo świadczące o hipoalergiczności rasy, miały nie być przeprowadzone w "odpowiedni sposób". Za całym powstaniem Asherów zresztą kryje się mroczna historia, pełna kontrowersji.

Kilka lat po "wyprodukowaniu" nowego gatunku kota, zagraniczne media pisały o oszustwie na wielką skalę, jakiego miała dopuścić się firma Lifestyle Pets. Ponadto przeprowadzono niezależne badania genetyczne, które dowiodły, że koty Ashera wcale nie są skrzyżowaniem dwóch ras, a jedynie potomkiem kota rasy Savannah. Cena tych ostatnich zaś jest 10 razy mniejsza. To też oznaczałoby, że Ashery nie mogą być zarejestrowane jako nowa rasa kotów. Spór sądowy na tym tle nadal się toczy.

Poza tym dziennikarze ujawnili, że właściciel firmy Simon Brodie wcześniej dopuszczał się oszustw podatkowych - za które brytyjski sąd skazał go na 2 lata więzienia w 1994 roku. Tak więc, w cieniu ogromnego konfliktu, Brodie miał zaprzestać działalności hodowalanej w 2010 roku. Czy tak się rzeczywiście stało? Zdania na ten temat są podzielone.

Koty Ashera. charakter i wygląd

Ashery wyglądem przypominają swojego rzekomego "ojca", serwala. Mają ciemne cętki, a ich sierść może występować w odcieniach brązu, złota, czern i szarości. Charakterystyczne są też ich duże, zaokrąglone przy końcach uszy. Generalnie koty rzadko zapadają na choroby, jednak mają duże problemy z płodnością i donoszeniem ciąży.

Zwierzęta te są towarzyskie, inteligentne i aktywne - potrzebują dużej uwagi ze strony człowieka. Łatwo uczą się też chodzenia na smyczy i np. aportowania piłeczek lub innych, typowo "psich" sztuczek. Charakter nieodpowiednio prowadzonego kota może być jednak dużym wyzwaniem. Zwierzęta te ma mają w sobie geny dzikiego przodka, więc mogą być nieprzewidywalne, co wymaga od ich opiekuna dużego doświadczenia.

Więcej o: