Jak ustawić tryb zimowy w oknach? Przekręć i gotowe. Ukryta funkcja pozwoli zaoszczędzić na rachunkach

Zastanawiasz się, jak przestawić okna na tryb zimowy? Modele typu PCV skrywają funkcję, która pozwala nam na kontrolowanie docisku uszczelki, tym samym zmniejszając rachunki za ogrzewanie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Temperatura powietrza w pomieszczeniu w dużej mierze zależy od szczelności systemu okiennego. Terminowa regulacja pozwala stworzyć najbardziej komfortowe warunki w każdym pomieszczeniu. Okna w pozycji zimowej zapobiegają przedostawaniu się zimna na zewnątrz. Z kolei pozycja letnia zapewni aktywną cyrkulację powietrza.

Zobacz wideo "Klimat to wyzwanie dla wszystkich, nie temat wojny na Twitterze"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tryb standardowy, letni i zimowy okien plastikowych. Co to jest?

Tryb nowoczesnych okien plastikowych określa stopień dociśnięcia skrzydła do ramy. Może to być:

  • Standard, w którym skrzydło posiada średnią pozycję docisku, optymalną dla materiału uszczelniającego. System okienny jest w stanie skutecznie pracować zarówno zimą, jak i latem. Mimośród znajduje się w pozycji centralnej.
  • Zima. Zapewnione jest jak najściślejsze dopasowanie skrzydła do ościeżnicy. Zimowa pozycja okien plastikowych, pozwala skuteczniej zatrzymać ciepło w domu.
  • Lato. Skrzydło jest mocowane mniej ciasno. Powietrze, może swobodnie krążyć, zapewniając efekt mikrowentylacji. Dzięki temu w gorącym sezonie w mieszkaniu powstają komfortowe warunki.

Jak przestawić okna w tryb zimowy? To banalnie proste

Regulacja układu okiennego powoduje zmianę stopnia docisku skrzydła. W rezultacie zmniejsza się stopień i szybkość zużycia uszczelki i elementów złącznych. Nowoczesne okna typu PCV w większości wyposażone są w mechanizm z trybem letnim oraz zimowym. Ten drugi polega na mocniejszym dociśnięciu skrzydła do ramy, tym samym sprawiając, że okno będzie szczelniejsze i zmniejszymy ucieczkę ciepła z domu. Może mieć to wpływ na koszty ogrzewania. Wystarczy znaleźć śrubę w skrzydle okna i sprawdzić, jakie jest jej ustawienie względem uszczelki. Grubsza strona oznacza tryb zimowy, zaś węższa świadczy, o trybie letnim. Chcąc przestawić okna z trybu letniego na zimowy, potrzebny nam będzie specjalny klucz (imbusowy, płaski, oczkowy), który pozwoli wykonać nam to zadanie. Często jednak wystarczy użyć zwykłego śrubokręta lub kombinerek.

  1. Zacznij od zlokalizowania metalowej śruby w skrzydle.
  2. Następnie przekręć ją o 90 stopni (w prawo) i gotowe.
  3. Wiosną, gdy będziesz chciała wrócić na tryb letni, wykonaj tę czynność ponownie, przekręcając śrubę w odwrotnym kierunku (w lewo).
Więcej o: