Jak zrobić las w słoiku? Postaw na te rośliny. Przetrwają wiele lat

Już od jakiegoś czasu sporą popularnością cieszy się dekoracja nazywana lasem w słoiku. Działanie polega na umieszczeniu w naczyniu roślin, które stworzą własny ekosystem na lata. Jak zrobić dekorację w domu i na które gatunki się zdecydować?

Las w słoiku jest piękną ozdobą, która cieszy się coraz większą popularnością. Nie wiadomo, kto pierwszy wpadł na pomysł umieszczania żywych roślin w szkle, jednak działanie podejmowano już nawet kilkaset lat temu. Zamknięte rośliny wytwarzają własny ekosystem. Dzięki znajdującym się w środku mikroorganizmom, grzybom i bakteriom wytwarza się tlen i dwutlenek węgla. Wzrost roślin jest ograniczony, dlatego nie zniszczą one słoja. Dekoracja może być świetnym prezentem DIY. Nie ulega wątpliwości, że spodoba się praktycznie każdemu. Sprawdź, jak zrobić las w słoiku i na jakie rośliny warto się zdecydować.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czas na przetwory! Jak przygotować kurki i czereśnie, zawekować słoiki i odkleić z nich etykiety?

Jak zrobić las w słoiku krok po kroku? Okazuje się, że to bardzo łatwe

Jakiś czas temu na TikToku @taste_thelifestyle ukazało się nagranie, na którym wyjaśniono krok po kroku, jak zrobić samodzielnie las w słoiku. 

W pierwszej kolejności wsyp na dno dużego słoika ozdobne kamyczki. Najlepiej, by znalazły się po bokach. Później dosyp na środek keramzyt i przykryj słoik warstwą ziemi. W niektórych miejscach możesz dodać piasek dla ozdoby i znowu dosypać ziemię. Umieść w słoiku wybrane rośliny i ozdób je wedle upodobań. Podlej je 200 ml wody i zamknij słoik. 

Jakie rośliny do lasu w słoiku? Postaw na te gatunki

Rośliny, które chcesz umieścić w słoiku, powinny być mało wymagające. Dobrze, jeśli będą lubiły półcień i wilgoć. Nie wiesz, na które się zdecydować? Możesz wybrać 2-3 z poniżej przedstawionych. Pamiętaj, by nie umieszczać więcej roślin w jednym słoiku. Upewnij się też, że przebywając razem, nie będą miały na siebie negatywnego wpływu. Do przygotowania lasu w słoiku warto postawić na:

  • asparagusy;
  • bluszcze;
  • eszewerie;
  • fikusy pnące;
  • paprocie;
  • maranty;
  • mchy;
  • rośliny owadożerne;
  • rośliny wodne.
Więcej o: