Jak wypłacić pieniądze z PPK? Lepiej się wstrzymać. Inaczej można stracić

Jak wypłacić pieniądze z PPK? Ponieważ są one twoją własnością, możesz zrobić to w dowolnej chwili, jednak pamiętaj, że może się to wiązać z kilkoma potrąceniami. Na co zwrócić uwagę i kiedy najlepiej to zrobić, by nic nie stracić?

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, to dobrowolny, długoterminowy i prywatny program oszczędzania, który wdraża pracodawca. Oprócz niego finansowany jest również przez państwo oraz pracownika. Jak wypłacić z niego pieniądze?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ludzie nadal unikają PPK? "Chcemy pokazać Polakom, że to są ich prywatne oszczędności"

Kiedy i jak wypłacić pieniądze z PPK? Jeśli zrobisz to zbyt wcześnie, musisz liczyć się z potrąceniami

Z oszczędności, które zgromadziłaś w ramach PPK, możesz skorzystać w dowolnym momencie, niezależnie od tego, czy chcesz dokonać zwrotu, czy wypłaty w związku z trudną sytuacją życiową. Zwrot polega na wycofaniu zebranych pieniędzy przed 60. rokiem życia i bez podania przyczyny, jednak wiąże się z pewnymi potrąceniami, a dokładniej:

  • nie otrzymasz wpłat od państwa (powitalnej i dopłat rocznych),
  • 30 proc. środków pochodzących z wpłat pracodawcy będzie przekazane do ZUS-u,
  • gdy zaoszczędzone pieniądze wygenerowały zysk, od kwoty przychodu kapitałowego zapłacisz 19 proc. podatku Belki.

Należy jednak pamiętać, że zwrot nie jest równoznaczny ze złożeniem rezygnacji z PPK, tak samo jak sama rezygnacja nie oznacza wypłaty pieniędzy. Środki, które zgromadziłaś, nadal będą na twoim rachunku. Z kolei wypłata w szczególnych sytuacjach to:

  • wypłata do 25 proc. zebranych środków jednorazowo lub w ratach w przypadku poważnego zachorowania uczestnika, jego dziecka bądź żony,
  • wypłata do 100 proc. środków na cele mieszkaniowe.

Więcej przeczytasz o tym tutaj

Wypłata z PPK po 60. roku życia. Dlaczego warto się wstrzymać?

Co do zasady Pracownicze Plany Kapitałowe służą do tego, byś po przejściu na emeryturę mogła cieszyć się dodatkowymi środkami. Z tego powodu najlepiej poczekać z wypłatą do ukończenia 60. roku życia, a gdy już tak się stanie:

  • dokonać jednorazowej wypłaty w wysokości 25 proc. zgromadzonych środków,
  • kolejne 75 proc. pobierać w 120-miesięcznych ratach.

Takie działanie sprawi, że wszystkie pieniądze trafią do ciebie bez żadnych pomniejszeń. W przeciwnym wypadku będziesz musiała odprowadzić od nich podatek od zysków kapitałowych.

Jak wypłacić pieniądze z PPK? Zrobisz to w kilka minut

Ponieważ pieniądze zgromadzone w ramach PPK są własnością pracownika, możesz wypłacić je w każdym momencie i do tego wielokrotnie. W tym celu wystarczy, że zalogujesz się swoje konto w PPK w instytucji, która zajmuje się jego prowadzeniem i złożysz dyspozycję przelewu wraz z podaniem numeru konta, na który mają zostać przelane pieniądze.

Więcej o: