PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, to dobrowolny, długoterminowy i prywatny program oszczędzania, który wdraża pracodawca. Oprócz niego finansowany jest również przez państwo oraz pracownika. Jak wypłacić z niego pieniądze?
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Z oszczędności, które zgromadziłaś w ramach PPK, możesz skorzystać w dowolnym momencie, niezależnie od tego, czy chcesz dokonać zwrotu, czy wypłaty w związku z trudną sytuacją życiową. Zwrot polega na wycofaniu zebranych pieniędzy przed 60. rokiem życia i bez podania przyczyny, jednak wiąże się z pewnymi potrąceniami, a dokładniej:
Należy jednak pamiętać, że zwrot nie jest równoznaczny ze złożeniem rezygnacji z PPK, tak samo jak sama rezygnacja nie oznacza wypłaty pieniędzy. Środki, które zgromadziłaś, nadal będą na twoim rachunku. Z kolei wypłata w szczególnych sytuacjach to:
Więcej przeczytasz o tym tutaj.
Co do zasady Pracownicze Plany Kapitałowe służą do tego, byś po przejściu na emeryturę mogła cieszyć się dodatkowymi środkami. Z tego powodu najlepiej poczekać z wypłatą do ukończenia 60. roku życia, a gdy już tak się stanie:
Takie działanie sprawi, że wszystkie pieniądze trafią do ciebie bez żadnych pomniejszeń. W przeciwnym wypadku będziesz musiała odprowadzić od nich podatek od zysków kapitałowych.
Ponieważ pieniądze zgromadzone w ramach PPK są własnością pracownika, możesz wypłacić je w każdym momencie i do tego wielokrotnie. W tym celu wystarczy, że zalogujesz się swoje konto w PPK w instytucji, która zajmuje się jego prowadzeniem i złożysz dyspozycję przelewu wraz z podaniem numeru konta, na który mają zostać przelane pieniądze.