Ile razy można założyć ubrania bez ich prania? Eksperci ujawniają, co prać po każdym użyciu

Kwestia częstotliwości prania ubrań wynika z wielu czynników. Niektórzy robią to już po jednorazowym założeniu, inni zaś czekają z tym nieco dłużej. Co na ten temat sądzą eksperci?

Brak wiedzy, z jaką częstotliwością prać ubrania, może mieć konsekwencje w przypadku obu skrajności. Zbyt rzadkie czyszczenie ubrań może prowadzić do problemów skórnych lub infekcji, a z drugiej strony zbyt częste pranie może uszkodzić ubranie. Co więcej, to ostatnie może również skutkować niepotrzebnym zużyciem zasobów (wody, prądu, środków chemicznych). Oto kilka wskazówek, które pomogą określić, kiedy odzież można założyć ponownie bez prania, a kiedy należy ją wyprać.

Zobacz wideo Danuta Martyniuk wskazuje plusy i minusy bycia z Zenkiem. Narzeka na pranie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile razy można nosić ubrania bez ich prania? Eksperci mówią jasno

Nie ma sztywnej reguły określającej, ile razy można ponownie nosić ubrania bez konieczności ich prania. W dużej mierze jest to kwestia indywidualna, podyktowana w dużym stopniu przez charakter społeczny i kulturowy. Faktem jest, że osoby, które bardziej się pocą, powinny prać swoją odzież znacznie częściej. Codzienne pranie wydaje się wyczerpujące, ale jeśli zmagasz się z pryszczami na plecach lub klatce piersiowej, warto rozważyć codzienną zmianę ubrań. Brudna odzież gromadzi pot i bakterie, które przedostają się do wielu miejsc na ciele, powodując zatykanie porów. Pot w połączeniu z martwymi komórkami skóry może powodować podrażnienia i prowadzić do powstawania zmian trądzikowych. Eksperci z Amerykańskiej Akademii Dermatologii, jak podaje CNN, radzą, aby:

  • bieliznę, skarpetki, rajstopy, stroje kąpielowe, legginsy i odzież sportową prać po każdym użyciu. Dotyczy to również wszelkich innych ubrań, które mają plamy, pot, nieprzyjemny zapach lub widoczne zabrudzenia.
  • piżamę można prać raz w tygodniu, jeśli zakładamy pod nią bieliznę, a przed jej założeniem bierzemy prysznic. W przeciwnym wypadku powinniśmy zmieniać ją codziennie.
  • jeansy oraz pozostałe ubrania należy prać w momencie, kiedy pojawią się na nich plamy, zabrudzenia lub nieprzyjemny zapach.
  • odzież wierzchnią należy wyprać raz w miesiącu. Powodem jest brak bezpośredniego kontaktu ze skórą podczas noszenia.
  • całe buty lub ich wkładki należy prać przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki temu unikniemy rozwoju chorób takich jak grzybica stóp.

Zamiast do pralki, włóż jeansy do zamrażarki. Efekty mogą zaskoczyć

Każdy z nas z pewnością ma w swojej szafie choć jedną parę jeansów. Okazuje się, że jedną z kluczowych zasad ich pielęgnacji jest "im rzadziej pierzesz, tym lepiej". Najlepiej rób to wtedy, gdy faktycznie są brudne. Dzięki temu dłużej pozostaną w nienagannym stanie. Jeśli zależy nam jednak na ich odświeżeniu i pozbyciu się bakterii, warto co jakiś czas wrzucić spodnie do zamrażarki (na 24-48 godzin).

Więcej o: