Brak wiedzy, z jaką częstotliwością prać ubrania, może mieć konsekwencje w przypadku obu skrajności. Zbyt rzadkie czyszczenie ubrań może prowadzić do problemów skórnych lub infekcji, a z drugiej strony zbyt częste pranie może uszkodzić ubranie. Co więcej, to ostatnie może również skutkować niepotrzebnym zużyciem zasobów (wody, prądu, środków chemicznych). Oto kilka wskazówek, które pomogą określić, kiedy odzież można założyć ponownie bez prania, a kiedy należy ją wyprać.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Nie ma sztywnej reguły określającej, ile razy można ponownie nosić ubrania bez konieczności ich prania. W dużej mierze jest to kwestia indywidualna, podyktowana w dużym stopniu przez charakter społeczny i kulturowy. Faktem jest, że osoby, które bardziej się pocą, powinny prać swoją odzież znacznie częściej. Codzienne pranie wydaje się wyczerpujące, ale jeśli zmagasz się z pryszczami na plecach lub klatce piersiowej, warto rozważyć codzienną zmianę ubrań. Brudna odzież gromadzi pot i bakterie, które przedostają się do wielu miejsc na ciele, powodując zatykanie porów. Pot w połączeniu z martwymi komórkami skóry może powodować podrażnienia i prowadzić do powstawania zmian trądzikowych. Eksperci z Amerykańskiej Akademii Dermatologii, jak podaje CNN, radzą, aby:
Każdy z nas z pewnością ma w swojej szafie choć jedną parę jeansów. Okazuje się, że jedną z kluczowych zasad ich pielęgnacji jest "im rzadziej pierzesz, tym lepiej". Najlepiej rób to wtedy, gdy faktycznie są brudne. Dzięki temu dłużej pozostaną w nienagannym stanie. Jeśli zależy nam jednak na ich odświeżeniu i pozbyciu się bakterii, warto co jakiś czas wrzucić spodnie do zamrażarki (na 24-48 godzin).