Czy wrzosy można trzymać w domu? Ludzie boją się jednej rzeczy i rezygnują z hodowania rośliny

Wielkimi krokami zbliża się jesień, a wraz z nią pora na wrzosy. Najczęściej można je spotkać w ogrodzie, bo przez długi czas wierzono, że ich obecność w mieszkaniu sprowadzi na domowników nieszczęście. Jak jest naprawdę? Czy wrzosy można trzymać w domu?

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Wrzosy są uważane za symbol jesieni. Kwitną na kolor biały, różowy, fioletowy i czerwony. Sadzi się je na końcu sierpnia albo na początku września. Odpowiednio pielęgnowane potrafią cieszyć oko aż do końca października. Czy ich obecność w domu wpływa negatywnie na nasze samopoczucie? Wszystko zależy od tego, w co wierzysz.

Zobacz wideo Wrzos hodowany w domu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, co powinieneś zrobić

Uprawa. Jaka ziemia do wrzosów będzie najlepsza?

Kwiaty najlepiej czują się w słonecznych stanowiskach oraz lekko kwaśnej, żyznej i przepuszczalnej glebie. Należy regularnie je podlewać, ale trzeba uważać, żeby ich nie przelać. Gdy roślina będzie miała nadmiernie wilgotną ziemię, szybko uschnie. Do podlewania wybieraj miękką wodę o temperaturze pokojowej. Jeśli decydujesz się zasadzić wrzosy w domu, trzymaj je z dala od kaloryferów, najlepiej w pomieszczeniu, gdzie jest najchłodniej. Nie narażaj ich na brak słońca ani silne powiewy wiatru. Unikaj nawożenia wapniem i wybieraj nawozy dla roślin kwasolubnych.

Przesądy. Czy wrzosy można trzymać w domu?

W krajach skandynawskich wierzono, że hodowanie wrzosów w domu przyniesie chorobę, nieszczęście, a nawet śmierć. Roślina była utożsamiana z biedą i negatywną energią. Wykorzystywano ją do dekoracji nagrobków, podobnie jak w Polsce chryzantemy. Do dziś wiele osób uważa, że podarowanie komuś w prezencie wrzosów to duży nietakt. Zupełnie inne zdanie mieli Celtowie, dla których wrzosy były symbolem szczęścia, miłości i duchowej równowagi. Dekorowali nimi również miejsca, w których brali ślub. Współcześnie to w Szkocji wrzos jest najczęściej wykorzystywany do dekoracji ślubnych i bukietów. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań do hodowli tych kwiatów w domu, prócz osobistych przekonań.

Więcej o: