Co zrobić, jeśli ksiądz się zakocha? Duchowny rozwiał wątpliwości. Takiej odpowiedzi nikt się nie spodziewał

Serce nie sługa, jak mówi znane powiedzenie. Miłość może spaść na na jak grom z jasnego nieba, zupełnie niespodziewanie. Co w tej sytuacji ma zrobić ksiądz, który z racji posługi kapłańskiej nie może pozwolić sobie na bycie w związku? Rok temu wątpliwości na ten temat rozwiał pewien znany z TikToka ksiądz. Co powiedział?
Zobacz wideo Zobacz wideo: Tak wygląda kościół katolicki za 20 mln dolarów. "Proszę skasować to nagranie"

Księży w Kościele Katolickim obowiązuje celibat. To tryb życia oparty na dobrowolnej dobrowolnej wstrzemięźliwości seksualnej oraz całkowitej rezygnacji z zawierania związków małżeńskich. Ma charakter ściśle religijny. Praktykują go duchowni Kościoła rzymskokatolickiego oraz mnisi wszystkich kościołów chrześcijańskich. Celibat praktykowany jest również przez kapłanów innych religii.

Co jednak ma zrobić duchowny, gdy pojawi się uczucie? Jak powinien się zachować? Jakiś czas temu na ten temat wypowiedział się ksiądz Piotr Jarosiewicz - jeden z najpopularniejszych duchownych w sieci. Kapłan prowadzi kanał na TikToku, który obserwuje już ponad 278 tysięcy osób, a niektóre filmy księdza zdobywają nawet po kilka milionów polubień. Na co dzień, duchowny pełni posługę w diecezji w Drohiczynie. Nie wszyscy wiedzą, że ksiądz Piotr Jarosiewicz jest też autorem kilku publikacji - "MPJ", "Siedem" oraz "Jesus is cool".

Szczególnym zainteresowaniem na TikToku cieszy się seria, w której ksiądz regularnie odpowiada na różne pytania internautów. Najczęściej dotyczą one religii katolickiej, wiary w Boga, sakramentów, zakazów, nakazów, itp. Wierni często pytają m.in, czy w określonych okolicznościach można zostać matką chrzestną albo przyjąć komunię świętą.

Co zrobić, gdy ksiądz się zakocha? Zdaniem duchownego jest tylko rozwiązanie

W filmie sprzed roku ksiądz poruszył właśnie kwestię celibatu. Wszyscy za sprawą pytania jednego z obserwujących, które brzmiało: "A co, jeśli ksiądz się zakocha?".

Ksiądz Jarosiewicz nie zwlekał z odpowiedzią. Najpierw wyjaśnił, że zanim dojdzie do zakochania, jest chwila zauroczenia. Zdaniem kapłana to właśnie wtedy należy zdusić w sobie to kiełkujące uczucie. Według duchownego tylko, jeśli zareaguje się w porę, można zapobiec dalszemu rozwojowi relacji.

Albo zauroczenie przejdzie w zakochanie, albo to, co nie jest dobre w kontekście mojego powołania, utnę

- powiedział. Dalej kontynuował, że w każdym człowieku żyją "dwa wilki -dobry i zły. - Wygra ten, jakiego karmię - dodał duchowny.

Jeśli jestem księdzem i widzę ładną dziewczynę, w której potencjalnie mógłbym się zakochać, to normalne jest to, że to ucinam (...) dzięki temu bardziej utwierdzam się w powołaniu do kapłaństwa

- powiedział ksiądz z TikToka. Odpowiedź ta dla niektórych była dużym zaskoczeniem i znaleźli się tacy, którym kompletnie nie przypadła do gustu."Nie rozumiem, dlaczego sztucznie powstrzymać pożądanie i miłość? To jest normalne i bardzo ludzkie uczucie" - zauważyła jedna z osób komentujących.

"Po co się oszukiwać, możesz mieć żonę i rodzinę"

"Dla mnie najbardziej nielogiczny, niehumanitarny i w sprzeczności z Bogiem jest celibat. Kompletnie nie zrozumiała dla mnie kwestia" - dodała inna internautka. "Po co się oszukiwać, możesz mieć żonę i rodzinę, wtedy jako ksiądz możesz być bardziej wiarygodny. Plus mając praktykę w rodzinie, możesz doradzać innym" - stwierdził kolejny użytkownik TikToka.

Niektórzy natomiast poparli księdza i chwalili go za postawę. "Naprawdę chce wierzyc, że jesteś takim prawdziwym księdzem, bo jeśli to fejk, to nie chce znać prawdy. Bo mój ostatni 1% wiary upadnie totalnie" - komentował inny internauta.

Jejku, jakie to piękne co ksiądz mówi. Po raz pierwszy ktoś tak powiedział tak idealnie o miłości
Jesteś mądrym gościem
Mimo, że jestem niewierząca....jakże cudnie mądrego posłuchać
- czytamy w poszczególnych wpisach pod filmem.

Źródło: TikTok

Więcej o: