Kiedy zmiana czasu 2023 na zimowy? Już niedługo będziemy mogli spać godzinę dłużej

Kiedy zmiana czasu 2023 na zimowy? Okazuje się, że już niebawem będziemy mogli poleniuchować w niedzielę o jedną godzinę dłużej. Są osoby, które z utęsknieniem wyczekują tego dnia, podczas gdy na innych nie robi on zbytniego wrażenia. Jedno jest pewne - zmiana czasu na zimowy nastąpi już w październiku.

Niektórzy co roku zastanawiają się, kiedy następuje zmiana czasu na zimowy. Okazuje się, że nastąpi to już niebawem. Wakacje dobiegły końca, a każdy dzień jest coraz krótszy. Wszystko zwiastuje nadejście jesieni, a później zimy. Dzięki zmianie czasu w jedną niedzielę w roku będziemy mogli spać godzinę dłużej. Kiedy należy przestawić zegarki, lub kiedy przestawią się automatycznie same? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu na zimowy 2023. Dlaczego przestawiamy zegarki?

Praktycznie dla każdego zmiana czasu dwa razy w roku wydaje się naturalna. Mało kto zastanawia się, dlaczego właściwie to robimy. Jako pierwszy zmianę czasu prawdopodobnie zaproponował Benjamin Franklin, który zwrócił uwagę, że kładziemy się spać o konkretnej godzinie, zamiast obserwować słońce. Korzystanie ze sztucznego oświetlenia generowało koszty i prawdopodobnie dlatego chciano, by dwa razy w roku zmieniać godziny. Miało to na celu zasypianie wtedy, gdy zapada zmrok i oszczędność sztucznych źródeł światła, jakimi były na przykład świece. Choć wtedy postulat Franklina nie wszedł w życie, to właśnie on uznawany jest za pomysłodawcę zmiany czasu.

Kiedy zmiana czasu 2023 na zimowy? Nie będziemy czekać długo

W 2023 r. zmiana czasu na zimowy nastąpi w ostatnią niedzielę października. W tym roku wypada ona 29 dnia tegoż miesiąca. Wskazówki wszystkich zegarków automatycznych cofną się wtedy z godziny 3:00 w nocy na 2:00 w nocy. Oznacza to, że tego dnia będziemy mieli szansę na sen o godzinę dłużej. Czas lokalny przesuwany jesienią o godzinę do tyłu zrównuje się wtedy z czasem geograficznym.

Więcej o: