Czy komornik może zająć 14. emeryturę? Wypłaty już ruszyły, a ustawa mówi jasno

Wypłata "czternastek" wciąż trwa, dlatego wiele osób może zastanawiać się, czy 14. emerytura jest wolna od zajęcia komorniczego. Odpowiedź może okazać się zaskoczeniem dla niektórych osób. Jak w praktyce wygląda egzekucja komornicza, gdy pobiera się różne świadczenia? Podpowiadamy.

Emeryci w końcu doczekali się wypłat 14. emerytury, która już teraz trafia na ich konta. Wypłaty będą realizowane w kilku terminach, a ostatni przypada na 25 września. Czy jednak takie świadczenie może podlegać egzekucji komorniczej? Ustawa mówi jasno.

Zobacz wideo Na co zamierzasz przeznaczyć czternastą emeryturę? [SONDA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy komornik może zająć 14. emeryturę? Odpowiedź zaskoczy niektórych emerytów

Niektórzy zastanawiają się, czy 13. emerytura oraz 14. emerytura mogą być objęte egzekucją komorniczą. Ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów wskazuje jasno – tego tupu świadczenie nie może zostać zajęte przez komornika. Jest to jednorazowa wypłata, która nie może być brana pod uwagę podczas ściągania zadłużenia. Warto wiedzieć, że to nie jest jedyne takie świadczenie. Egzekucji komorniczej nie może też podlegać dodatek pielęgnacyjny oraz dodatek dla weterana poszkodowanego.

Jakie świadczenia może zająć komornik? W tym przypadku nie ma ulgi

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku standardowej emerytury lub renty pobieranej co miesiąc. Takie świadczenia mogą zostać zajęte przez komornika, a wysokość potrącenia zależy od typu roszczenia. Jeśli dotyczy ono alimentów, można zająć maksymalnie 60% świadczenia. Gdy jednak potrącenie jest na spłatę długów niealimentacyjnych, będzie to maksymalnie 25% emerytury lub renty. Jakie jeszcze świadczenia mogą zostać zajęte przez komornika? Jest to dodatek kombatancki, kompensacyjny, za tajne nauczanie, ryczałt energetyczny, a także świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy przymusowo zatrudnianych i dla osób deportowanych.

Więcej o: