Przytnij borówkę amerykańską, ale nie zapomnij o "zasadzie 6:8". Inaczej krzewy uschną

Borówka to krzew, który może rosnąć w naszym ogrodzie przez wiele lat, jednak należy odpowiednio o niego zadbać. Podpowiadamy, kiedy przycinać borówkę amerykańską, aby zebrać zdrowe i duże owoce.

Borówka jest chętnie sadzonym krzewem w przydomowych ogrodach. Daje pyszne owoce, które możemy jeść samodzielnie, ale również są dodatkiem do ciast albo można wykonać z nich przetwory. Należy jednak pamiętać, że aby dawała zdrowe owoce, roślina potrzebuje odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Sprawdź, kiedy przycinać borówkę amerykańską i w jaki sposób o nią dbać.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Kiedy przycinać borówkę amerykańską? Terminy są dwa

Wbrew pozorom borówki wcale nie są tak trudne w uprawie jak mogłoby się wydawać. Wystarczy pamiętać o regularnym podcinaniu, dzięki któremu zapewnimy roślinie możliwość wzrostu i wypuszczenia nowych pędów. Należy pilnować terminu, ponieważ zbyt późne lub wczesne cięcie może poskutkować słabym kwitnieniem i kiepskim owocowaniem. Kiedy przycinać borówkę amerykańską? Robimy to w dwóch terminach. Cięcie zimowe wykonujemy w okresie od lutego do marca, cięcie jesienne zaś należy wykonać przed pierwszymi przymrozkami. Stare pędy ucinamy tuż przy ziemi, gdyż borówka najlepiej owocuje z pędów 2 lub 3-letnich. Pamiętajmy, aby pozostawić na krzewie przynajmniej 6 do 8 najsilniejszych pędów, bo w innym wypadku roślina może uschnąć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie stanowisko dla borówki amerykańskiej? Pamiętaj o kilku zasadach, w wyhodujesz zdrowe owoce

Borówka nieźle radzi sobie w naszym klimacie, o ile zapewnimy jej dobre warunki do wzrostu. Idealnym stanowiskiem jest miejsce z dostępem do słońca, ale osłonięte od wiatru. Borówki najlepiej rosną na glebie kwaśnej i próchniczej, lecz należy unikać miejsc, gdzie gromadzi się woda. Wymagają regularnego podlewania, gdyż kiepsko znoszą suszę. Jeśli mamy do czynienia z okresem bezdeszczowym, warto nawadniać krzewy przynajmniej raz na 3 dni.

Więcej o: