Wymieszaj z wodą i spryskaj prysznic. Szybko zapomnisz o grzybie i smrodzie

Silikon to najczęściej stosowany materiał w uszczelnianiu kabin prysznicowych. Z czasem jednak na jego powierzchni może pojawiać się niezwykle szkodliwa dla naszego organizmu pleśń. Zwłaszcza, że prysznic i wanna są nieustannie narażone są na działanie wilgoci, więc brak systematyczności w czyszczeniu możemy przypłacić naprawdę uciążliwym problemem. Jak sobie poradzić, gdy jest już naprawdę źle? Na szczęście istnieją skuteczne, domowe sposoby walki z grzybem.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Za rozwój pleśni, nie tylko tej łazienkowej, odpowiadają grzyby strzępkowe. Wiglotne środowisko to dla nich istny raj! Dlatego też prawdopodobieństwo ich występowania będzie znacznie większe w łazience - w większości mieszkań w blokach są one pozbawione okien, a wewnątrz panuje swoisty mikroklimat, w związku z wysoką temperaturą, wilgocią i jednocześnie niewielkim metrażem pomieszczenia. 

Jeśli wentylacja w naszym mieszkaniu działa sprawnie, zazwyczaj nie musimy się martwić - wówczas wilgoć szybko jest redukowana. Jednak jeśli jednak w budynku zastosowano nieodpowiednią izolację ścian, fundamentów lub pojawiają się problemy z systemem wentylacyjnym - wtedy należy być czujnym i szybko reagować, gdy elementy kabiny prysznicowej, wanny lub innych urządzeń sanitarnych zaczną pokrywać się pleśnią. Zwłaszcza, że rozwijającym się grzybom nierzadko towarzyszy też przykry zapach.

Jak pozbyć się grzyba z kabiny prysznicowej? Wszystkie produkty zapewne masz w domu

Oczywiście na rynku istnieje wiele specjalistycznych detergentów, które poradzą sobie z pleśnią. Ich sporym minusem jest jednak cena oraz fakt, że są to środki chemiczne. Dlatego z pewnością wiele osób będzie chciało najpierw spróbować sprawdzonych, domowych, bardziej ekologicznych i, przede wszystkim, niskobudżetowych sposobów.

W zwalczaniu łazienkowej pleśni pomoże zwykł ocet. Ocet jest substancją na tyle delikatną, że nie uszkodzi struktury silikonu sanitarnego. Należy zmieszać wodę z octem w propocji 1 do 2. Jeśli grzyb dopiero zaczął się rozwijać, delikatne wyszorowanie powierzchni taką mieszanką powinno wystarczyć.

Natomiast jeśli sytuacja wygląda gorzej i pleśń zdążyła już mocno zanieczyścić fugi - wówczas sięgnijmy po sodę oczyszczoną, a dokładniej - miksturę z wody, octu i sody. Tak przygotowaną substancję wystarczy pozostawić w zabrudzonym miejscu na ok. 10 minut. Następnym krokiem jest wyszorowanie go i spłukanie wodą.

Et voilà! Kabina prysznicowa będzie lśnić jak nowa. Należy jednak pamiętać o tym, że podstawą jest jej regularne czyszczenie. Tylko systematycznie usuwanie brudu i przeciwdziałanie wilgoci jest skuteczną ochroną przed powstawaniem pleśni.

Więcej o: