To niegdyś popularne imię w 2022 roku nadano 164 razy. Oznacza "łaskę" i nosi je mama Andrzeja Dudy

Niegdyś imię Janina cieszyło się sporą popularnością, jednak dziś wybiera je coraz mniej rodziców. Kojarzy się z wieloma pozytywnymi cechami i ma swoje odpowiedniki w wielu różnych językach. Co oznacza i ilu dziewczynkom nadano je w 2022 r.?

Wybór imienia dla dziecka nie jest prosty, ponieważ pociecha z założenia ma się nim posługiwać przez całe swoje życie. Podczas gdy jedni stawiają na nowoczesne wybory, inni kierują się tradycją. Imię Janina według informacji zamieszczonych na portalu "dane.gov.pl" zostało w 2022 r. nadane 164 razy, a w 2021 r. 178 razy. Choć niegdyś cieszyło się sporą popularnością, teraz decyduje się na nie niewielu rodziców. Szkoda, ponieważ ma piękne znaczenie, które warto poznać, a w dodatku nosi je mama prezydenta.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pani Janina zdradza przepis na szczęśliwe małżeństwo: Nie wolno się przeciwstawiać, a najpiękniejsze jest to, żeby małżeństwo się szanowało

Czy Janina to polskie imię? Nosi je mama prezydenta Andrzeja Dudy

Jedną z osób o imieniu Janina w Polsce jest mama prezydenta Andrzeja Dudy, Janina Milewska-Duda. Kobieta jest naukowczynią i profesorką nauk chemicznych związaną z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą. Na uczelni pracowała wraz z mężem. Od lat wspiera syna w karierze i kibicuje mu na każdym kroku. 

 

Imię Janina pochodzi z języka hebrajskiego i jest żeńską formą imienia Jan. Powstało od słowa Jehu (Jahwe) i channach (łaska). W naszym kraju nadaje się je mniej więcej od końcówki XIX wieku. Osoby, które je noszą zazwyczaj cechują się sporymi ambicjami, życzliwością, kulturalnością, elegancją i opiekuńczością.

Są świetne w organizacji i sprawdzają się w życiu rodzinnym. Dobrze czują się wśród najbliższej rodziny i przyjaciół. Bywają też tradycjonalistkami. Są ciekawe świata i lubią żyć w zgodzie ze sobą. Janina wie, jak zachować się w każdej sytuacji.

Co to znaczy imię Janina? Ma odpowiedniki w innych językach

Imię Janina ma wiele ciekawych zdrobnień, na które warto zwrócić uwagę. To między innymi Jasia, Jania, Janinka, Jasieńka i Janeczka. Kobiety o tym imieniu obchodzą imieniny 12 czerwca i 24 czerwca i 12 lipca. Nie każdy wie, że Janina ma swoje odpowiedniki w wielu innych językach.

  • J. francuski — Jeanne;
  • J. angielski — Jane, Janine;
  • J. hiszpański — Juana;
  • J. fiński — Janna.
Więcej o: