To najpiękniejsze rośliny wieloletnie. Posadzone raz będą zachwycać kolorowymi kwiatami przez lata

Kwiaty wieloletnie to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się pięknym i kolorowym ogrodem, a przy tym nie spędzać na pracach z nim związanych zbyt wiele czasu. Które gatunki wybrać, by zachwycały przez lata?

Jeśli marzysz o kwitnącym ogrodzie, w którym nie będziesz musiała zbyt wiele robić, postaw na stosunkowo proste w uprawie kwiaty wieloletnie. Przy odrobinie wysiłku będą piękną ozdobą przez lata. Na które się zdecydować? Przedstawiamy 4 gatunki, które zachwycą każdego.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Piwonia to piękna roślina wieloletnia. Jak o nią dbać?

Piwonia chińska, zwana potocznie różą bez kolców, kwitnie w maju oraz czerwcu, a jej kwiaty mogą być białe, różowe, purpurowe, bordowe lub żółte. Zasadź ją w miejscu słonecznym lub trochę zacienionym, ale przy tym osłoniętym od wiatru. Gleba powinna być próchnicza, żyzna o kwaśnym pH i umiarkowanie wilgotna. W pielęgnacji piwonii chińskiej ważne jest regularne i niezbyt obfite podlewanie oraz nawożenie.

Kocimiętka ma fioletowe kwiaty. Przypomina nieco lawendę

Kocimiętka Faassena z wyglądu może przypominać nieco lawendę. Wszystko za sprawą kłosowatego kształtu oraz fioletowego koloru kwiatów, oraz intensywnego zapachu całej rośliny. Kwitnie od czerwca do października. Najlepiej sadzić ją w miejscu słonecznym, gdzie będzie rosnąć w przepuszczalnym i żyznym podłożu. Mimo że dobrze znosi krótkotrwałe susze, w upalne lato, gdy brakuje deszczu, dobrze ją nawadniać.

Łubiny mają niebanalne kwiaty. Sprytny trik sprawi, że zakwitną dwukrotnie

Łubin trwały kwitnie od czerwca do lipca oraz jesienią, o ile zetkniesz go po pierwszym przekwitnięciu. Uwagę zwracają jego niebanalne, strzeliste kwiaty, które z wyglądu przypominają motylki. Występują w wielu kolorach, m.in. różowym, fioletowym, żółtym, białym i ciemnoniebieskim. Szukając mu miejsca w ogrodzie, wybierz stanowisko słoneczne, gdzie gleba będzie żyzna, lekka i uboga w wapń. 

Wprowadź do ogrodu nieco słońca. Pomoże ci w tym rudbekia

Rudbekia błyskotliwa urzeka pięknymi kwiatami w soczyście żółtym kolorze. By zachwycała przez lata znajdź dla niej miejsce słoneczne, lub półcieniste. Nie musisz przejmować się glebą, gdyż będzie rosnąć niemal w każdej. Co więcej, bardzo dobrze znosi suszę, tak więc doskonale nada się nawet dla początkujących ogrodników.

Więcej o: