Czeka nas zima stulecia? Pojawiły się pierwsze prognozy

Chociaż dopiero skończyły się wakacje, już eksperci amerykańskiego Centrum Prognozowania Klimatu przekazali, jak może wyglądać tegoroczna zima. Na całą Europę ma wpłynąć zjawisko El Nino. Co to oznacza?

Więcej wiadomości przeczytasz na Gazeta.pl.

Synoptycy amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) przewidują, że pogoda w kolejnych miesiącach będzie zdominowana przez zjawisko El Nino. O występowaniu tego zjawiska mówimy, gdy temperatura na powierzchni wody Oceanu Spokojnego jest ponadprzeciętnie wysoka. Jak wpłynie na tegoroczną zimę?

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

Czy czeka nas zima stulecia?

Zgodnie z przewidywaniami synoptyków, tegoroczna zima w Europie będzie charakteryzowała się temperaturami przewyższającymi normy na południu oraz wschodzie kontynentu, oraz niższymi, na zachodzie oraz północy. W południowej i środkowej części Europy, w tym w Polsce, pojawią się obfite opady. Tę teorię potwierdzają też mapy opracowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wynika z nich, że w grudniu, w całej Polsce suma opadów najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej. Mogą pojawić się także silne mrozy.

Prognoza ma charakter orientacyjny

Eksperci zaznaczają jednak, że prognozy długoterminowe mają charakter orientacyjny. "Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość" - podkreślają eksperci z Centrum Modelowania Meteorologicznego.

Więcej o: