Wylewasz olej po smażeniu do zlewu? Przestań, bo słono zapłacisz. Lepiej wsyp na patelnię ten składnik

Po usmażeniu kotletów do obiadu często zostaje nam na patelni tłuszcz, którego trzeba się pozbyć. Jak jednak zrobić to w prawidłowy i nieinwazyjny sposób? Wiele popularnych praktyk może skończyć się kosztownymi naprawami. Zrób jedną rzecz, a zużyty olej nie będzie problemem.

Smażenie to jeden z najpopularniejszych sposobów na przygotowywanie żywności. Po takim gotowaniu często na patelni zostaje nam dużo oleju, z którym nie wiadomo co zrobić. Jak pozbyć się zużytego oleju, którego nie wykorzystamy już ponownie? Pod żadnym pozorem nie można wylewać go do zlewu lub toalety.

Zobacz wideo Fusy od kawy, cola, sól mogą mieć nietypowe zastosowanie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wylewasz olej do zlewu lub toalety? Może czekać cię przykra niespodzianka

Zwykle po skończonym smażeniu potraw czekamy, aż olej wystygnie. W takiej postaci często trafia on prosto do zlewu lub toalety, a patelnia zostaje umyta. Jest to jednak popularny błąd, który może nas słono kosztować. Wszystko dlatego, że olej zbija się w wodzie w grudki, które następnie osiadają na rurach. Duża warstwa może doprowadzić nawet do awarii, której naprawienie będzie naprawdę kosztowne. Jeśli do tej pory regularnie utylizowałaś nadmiar tłuszczu, wylewając go do kanalizacji, od razu przestań to robić, by sobie nie zaszkodzić. Jak więc pozbyć się zużytego oleju?

Co zrobić z olejem po smażeniu? Ten trik zaoszczędzi twój czas i pieniądze

Zamiast naprawiać kosztowną awarię i tracić nerwy na temat, którego można było uniknąć, zacznij inaczej pozbywać się oleju po smażeniu potraw. Gdy jest go niewiele, wystarczy chłodny tłuszcz przetrzeć ręcznikiem papierowym, który wyrzuca się później do kosza na odpady zmieszane. Co jednak zrobić, kiedy tłuszczu jest dużo? Wtedy z pomocą przychodzi sprytny trik. Gdy olej wystygnie, zasyp go sodą oczyszczoną. Produkt wchłonie tłuszcz i powstaną grudki przypominające w konsystencji wilgotny piasek. Olej w takiej postaci można śmiało wyrzucić do kosza na odpady zmieszane, czego nie moglibyśmy zrobić, gdyby nadal był w płynnej formie. 

Więcej o: