Zrób jedną rzecz z grzejnikiem przed sezonem grzewczym. Rachunki za ogrzewanie będą niższe

Zanim włączysz kaloryfer, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego dobrze jest nie zapominać o jednej rzeczy. To właśnie ona ma wpływ nie tylko na zdrowie, ale również wysokość rachunków za ogrzewanie. Pomocne będzie urządzenie, którego używamy na co dzień.

Grzejniki zapewniają wydajne i wygodne źródło ogrzewania. Jednak na ich powierzchni oraz we wszystkich możliwych szczelinach z czasem gromadzi się kurz, psia sierść, pajęczyny i brud. Te z kolei utrudniają przedostawanie się ciepła do naszych pomieszczeń, więc brudny grzejnik to nieefektywny grzejnik. A to finalnie oznacza wyższe rachunki za energię. Na szczęście istnieje szybki i skuteczny sposób na wyczyszczenie grzejnika z pełną dokładnością.

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego warto czyścić grzejnik od środka? Zrób to przed sezonem, a odczujesz różnicę

Kiedy mamy zamiar włączyć ogrzewanie, warto najpierw dokładnie go oczyścić. Optymalnie najlepiej jest to robić 2 razy do roku, lecz gdy jednym z domowników jest alergik, częstotliwość ta powinna być większa. Czyszczenie grzejników może być trudne ze względu na ich pionowe kolumny z wąskimi szczelinami pomiędzy nimi, które przyciągają kurz, brud i inne zanieczyszczenia. Warto o tym pamiętać ze względu na zdrowie, gdyż podczas pracy urządzenia mikrocząsteczki brudu i kurzu, uniesione wraz z ciepłym powietrzem trafią do naszych płuc. Co więcej, drugim powodem, dlaczego nie powinniśmy omijać tego obszaru podczas domowych porządków, są rachunki za ogrzewanie. Brudny grzejnik może pobierać więcej energii, co z kolei przekłada się na stan naszego portfela.

Tak szybko wyczyścisz kaloryfer i zmniejszysz rachunki za ogrzewanie. Sięgnij po jedno urządzenie

W ferworze wielu innych codziennych obowiązków domowych wiele z nas zapomina o zadbaniu o czystość kaloryferów. Może okazać się to zgubne. Wbrew pozorom ta czynność może być o wiele prostsza i efektywniejsza, niż myślisz i nie musi ograniczać się do przetarcia powierzchownego brudu. Z powodu dużej ilości zakamarków i szczelin grzejnik może, dla niektórych być wyzwaniem w czyszczeniu. Sytuacja zmieni się, kiedy zastosujemy sprawdzone domowe sposoby z użyciem suszarki do włosów.

  1. Upewnij się, że kaloryfer jest wyłączony i chłodny.
  2. Na podłodze rozłóż wilgotną szmatkę lub stary ręcznik.
  3. Wykorzystując końcówkę suszarki do włosów, usuń nieczystości i zalegający brud, nakierowując ją na kratkę grzejnika.
  4. Ustaw największą wartość, tak aby wydmuchać powietrze z największą mocą.
  5. Kiedy środek grzejnika jest już czysty, możesz przejść do mycia jego zewnętrznej strony.
  6. Zanurz gąbkę lub ściereczkę w roztworze wody z płynem do naczyń.
  7. Umyj dokładnie kaloryfer, rurki, zawory itd.
Więcej o: