Czy da się uratować wyprane pieniądze i dokumenty? Z tym prostym trikiem to możliwe

Co zrobić, jeśli omyłkowo upraliśmy w pralce dokumenty lub pieniądze? Czy można je jakoś uratować? Podpowiadamy, co zrobić, jeśli zapomnieliśmy opróżnić kieszeni przed praniem.

Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu z nas. Roztargnienie i codzienny pęd życia sprawiają, że zapominamy o różnych sprawach jak np. opróżnienie kieszeni przed wrzuceniem ubrań do prania. Czy można uratować wyprane dokumenty i pieniądze?

Zobacz wideo Czy banknot o nominale 1000 zł wejdzie do użytku?

Co zrobić z wypranymi pieniędzmi? Najpewniej nie zapłacisz nimi w sklepie

Pomięty, wyprany, a czasem nawet uszkodzony banknot wciąż jest ważnym środkiem płatności. Po wyjęciu z pralki banknot najpewniej będzie wyblakły i będzie przypominał bibułę. Warto mieć na uwadze, że sklep najprawdopodobniej nie przyjmie takich pieniędzy, ale nic straconego. Jeśli zdarzyło ci się uprać pieniądze w pralce, można je wymienić w banku, o ile banknot zachował przynajmniej 45% powierzchni i można odczytać jego nominał. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak uratować wyprane dokumenty? Wypróbuj trik z żelazkiem i bibułą

Z wypranymi dokumentami jest większy problem, bo jego wymiana często wiąże się z wizytą w urzędzie i oczekiwaniem na wyrobienie nowych. Jeśli nie chcesz lub nie możesz czekać, wypróbuj ten sprawdzony trik. Znamy skuteczny sposób, który pozwoli ci uratować mokre dokumenty. Najpierw należy dobrze wysuszyć papier — możemy to zrobić suszarką, na grzejniku lub z użyciem papieru toaletowego. Wystarczy, że włożysz papier pomiędzy dokumenty i odczekasz chwilę, aby wchłonął nadmiar wilgoci. Gdy dokumenty wyschną, potrzebujesz żelazka i bibuły. Bibułę połóż na zniszczonej kartce i przejedź po niej ciepłym, lecz nie gorącym, żelazkiem. Wyprasuj dokument z obu stron, a powinien wyglądać znacznie lepiej.

Więcej o: