Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje członkom rodziny osoby zmarłej, o ile w chwili śmierci miała ona przyznane prawo do emerytury, w tym także emerytury pomostowej i renty z tytułu niezdolności do pracy, lub spełniała warunki do ich otrzymania. Dotyczy to również sytuacji, gdy pobierała zasiłek bądź świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Kto może pobierać rentę rodzinną?
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Do renty rodzinnej po ojcu mają prawo dzieci własne, drugiego małżonka oraz przysposobione:
Oprócz tego na rentę rodzinną po ojcu mogą także liczyć inne dzieci, w tym wnuki i rodzeństwo przyjęte na wychowanie przed osiągnięciem pełnoletności i co najmniej rok przed śmiercią. Wyjątek stanowią nieletni wychowywani i utrzymywani w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka.
Wysokość renty rodzinnej uzależniona jest od ilości osób, które mają do niej prawo. Wszystko dlatego, że jest to tylko jedno świadczenie, które w razie konieczności dzielone jest równo pomiędzy wszystkich uprawnionych. Z tego powodu wyróżnia się trzy progi:
Renta rodzinna jest waloryzowana co roku i obecnie nie może wynosić mniej, niż 1588,44 zł. Jeśli po obliczeniu jest niższa, to łączna kwota dla wszystkich jest do niej podwyższana.