Wlewasz do pralki płyn do płukania? To duży błąd! Chemiczka wyjaśnia, dlaczego

Dla wielu osób płyn do płukania jest nieodłącznym elementem prania. Dzięki niemu tkaniny nabierają miękkości i ładnie pachną. Mało kto jednak myśli o tym, jak używanie tego typu środków, może wpłynąć na nasze zdrowie. Chemiczka ostrzega.

Więcej wiadomości Gazeta.pl.

Sylwia Panek wykorzystuje media społecznościowe, aby szerzyć wiedzę na temat składów i funkcji popularnych detergentów. Sama nazywa siebie ambasadorką octu i sody oczyszczonej, a w codziennym wykonywaniu obowiązków domowych kieruje się ekologią. Ostatnio wzięła pod lupę płyny do płukania odzieży, których większość z nas używa podczas prania. Jak zauważyła, płyny do płukania się nie wypłukują. "Pozostaje we włóknach tkaniny i pozostaje w naszej pralce, zanieczyszczając ją" - podkreśliła. Nie jest to jedyna wada tego typu środków. Według ekspertki mogą szkodliwie wpływać na nasze zdrowie.

Zobacz wideo Monika Richardson o metamorfozie. Jakie włosy sobie jeszcze zafunduje?

"Zaoszczędzisz pieniądze, zadbasz o środowisko i być może o swoje zdrowie"

Jak podkreśliła Sylwia Panek, rezygnacja z płynu do płukania może mieć wiele zalet. Wśród nich wymieniła: oszczędność, dbanie o środowisko i własne zdrowie. Zwróciła też uwagę na informacje dotyczące składów płynów do płukania, które nie do końca są jasne. "Widzisz na etykiecie 4-5 składników? TO NIE JEST PEŁNY SKŁAD! Producenci środków czystości nie mają obowiązku podawać nam pełnego składu swoich produktów. Jeśli chcemy poznać ten pełny to musimy się trochę naszukać. Kiedyś sprawdzałam skład popularnego płynu do płukania i składników było aż 26, w tym 7 substancji zapachowych, substancje zmiękczające oraz KONSERWANTY, ROZPUSZCZALNIKI, EMULGATORY, BARWNIKI, SUBSTANCJE WYPEŁNIAJĄCE. Czy serio chcecie, aby te wszystkie zbędne dodatki zostawały w Waszej odzieży i miały stały kontakt z Waszą skórą?" - zapytała.

Jak płyny do płukania mogą wpływać na zdrowie?

Ekspertka przypomniała, że "Instytut Matki i Dziecka zaleca, aby nie stosować płynów do płukania ubranek dziecięcych co najmniej do 3 roku życia". Poza tym nie powinno się ich stosować przy praniu ręczników i ścierek. Wówczas tracą chłonność.

 

Na większości opakowań pojawia się informacja, że płyny mogą powodować wystąpienie reakcji alergicznej. Co to oznacza w praktyce? "Pamiętajcie, że alergia to nie tylko wysypka na skórze. Być może wysuszają się Wam śluzówki od intensywnego zapachu, drapie Was w gardle, łzawią oczy, a może macie częste bóle głowy? Pamiętajcie, że składniki płynów nie tylko mają kontakt z naszą skórą, ale również wdychamy. Warto zastanowić się, czy nasze problemy zdrowotne nie są spowodowane produktami tego typu" - zaznaczyła.

Więcej o: