Jak siadasz na toalecie? Tak. To też można robić źle

Chociaż wydawać by się mogło, że korzystanie z toalety to oczywista sprawa i nie trzeba tego nikomu tłumaczyć, nie do końca tak jest. Pewien youtuber wyjaśnił, jak bardzo jedna rzecz potrafi ułatwić nam życie.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Większość osób siada na toalecie w ten sam sposób: wyprostowany. Niestety nie pomaga nam to w wypróżnianiu, a tylko komplikuje całą sprawę. Przez taką pozycję okrężnica jest skrzywiona i zablokowana, co może skutkować zaparciami, bólem brzucha i problemem ze skorzystaniem z toalety. Gdy następnym razem będziesz w łazience, spróbuj usiąść na sedesie całkiem inaczej. Od razu zapomnisz o problemach z żołądkiem.

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Korzystanie z toalety. Jak robić to prawidłowo?

Youtuber Matthew Santoro na swoim kanale na YouTube opublikował filmik pt. "10 codziennych rzeczy, które robisz źle!". Jedną z tych rzeczy jest wypróżnianie się. Jeśli twoja pozycja na toalecie przypomina kąt 90 st., czyli wyprostowany tułów i nogi, jest nieprawidłowa. Najlepsza do wypróżniania się jest pozycja kuczna, czyli osiągnięcie kąta 35 st. między tułowiem a udami. W ten sposób rozluźniamy mięsień oplatający okrężnicę i ją wyprostowujemy. 

 

Problemy z wypróżnianiem. Warto mieć to w domu

Wypróżnianie w nieprawidłowej pozycji może stać się przyczyną wielu chorób, takich jak hemoroidy, zespół jelita drażliwego, a nawet rak jelita grubego. W łazience zawsze warto trzymać mały podest, na którym można postawić nogi i lekko się pochylić.

Dzięki temu zmniejszamy parcie na naczynia krwionośne odbytu oraz napięcie mięśni zwieraczy. Jeśli sedes ma wysokość od 39 do 44 cm, wysokość podnóżka powinna wynosić ok. 23 cm. W przypadku sedesów o wysokości od 35 do 38 cm, wystarczy podest o wysokości 18 cm. - Podczas defekacji włóż pod stopy stołeczek, który sprawi, że twoje kolana znajdą się powyżej bioder oraz zaokrąglij plecy. Tę pozycję docenią szczególnie osoby z zaparciami, chorobą hemoroidową, z obniżonymi narządami rodnymi - wyjaśniła na swoim blogu fizjoterapeutka, mgr Zuzanna Vierek.

Więcej o: