Co zasiać po pomidorach? Zapomnij o 5 roślinach. W ten sposób narazisz je na choroby

Pomidory to jedne z najchętniej wybieranych owoców do posadzenia w ogrodzie. Na pierwszy rzut oka ich uprawa wydaje się prosta. Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach, zwłaszcza gdy kończy się sezon i chcemy przygotować ziemię na następny rok.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Pomidory lubią dobrze osłonecznione stanowiska i piaszczysto-gliniastą glebę. Sadzonki powinny być osłonięte od wiatru, dlatego najlepiej posadzić je pod żywopłotem, przy murku albo obok innych wysokich roślin. Zbiór owoców trwa od lipca do października. Potem trzeba przygotować ziemię na dalszą uprawę i kolejny sezon.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Uprawa pomidorów. Co można po nich posadzić?

Mało kto wie, że pomidorów nie można zawsze sadzić w tym samym miejscu. Trzeba odczekać 4 lata, żeby znów można je było posadzić na tym samym stanowisku. W ten sposób chronisz roślinę przed chorobami. W ziemi po pomidorach najlepiej wysiać rośliny strączkowe, takie jak fasola czy groch. Spulchniają one warstwy gleby, wzbogacają ją w azot i dotleniają. Dobrze sprawdzą się też zielone warzywa liściaste, np. kapusta, szpinak, brokuł, kalafior. Na stanowisku po pomidorach spokojnie można posadzić marchewkę, rzodkiewkę, koper, seler oraz por. Nie wolno za to sadzić ziemniaków, papryki, kalafiora, bakłażanów, ogórków.

Ziemia po pomidorach. Jak ją oczyścić?

Ziemia po pomidorach musi zostać odpowiednio przygotowana na posadzenie nowych roślin. W pierwszej kolejności trzeba usunąć pozostałości po owocach oraz chwasty. Później należy wyściółkować ziemię obornikiem albo kompostem. Po oczyszczeniu gleby można zasiać poplon, tzw. zielony nawóz. W praktyce oznacza to rośliny, które zostają posadzone tylko po to, żeby spulchnić ziemię i poprawić jej stan. Poplonem może być łupin, gryka, bobik albo groch. Po upływie trzech tygodni należy je ściąć, a grządkę przekopać.

Więcej o: