Ile zarabia nauczyciel? Czy mają na co narzekać? Oto stawki w 2023 roku

Wiele osób zastanawia się, ile zarabia nauczyciel. Okazuje się, ze odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, ponieważ ostateczna kwota uzależniona jest od wielu czynników. Mowa m.in. o dodatkach, długości zatrudnienia czy stopnia awansu zawodowego.

Zarobki nauczycieli to temat, który od dłuższego czasu wzbudza wiele emocji, tym bardziej że trudno jednoznacznie stwierdzić, ile dokładnie wynoszą. Wszystko dlatego, że ich pensja składa się nie tylko z kwoty bazowej, ale także licznych dodatków. Nie bez znaczenia jest posiadane wykształcenie i stopień awansu zawodowego, który rozróżnia Karta Nauczyciela. Oprócz tego mogą liczyć także na "trzynastkę", czyli dodatkowe wynagrodzenie w roku i świadczenia urlopowe. O jakich kwotach mowa?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Martyna Wojciechowska musiała się tłumaczyć w prokuraturze. Wszystko przez rzecznika praw dziecka

 Co składa się na pensję nauczyciela? Składowych jest kilka

Wysokość wynagrodzenia nauczyciela uzależniona jest od wielu czynników, które rozróżnia art. 30 ustawy Karta Nauczyciela (jest to ustawa regulująca obowiązki oraz prawa nauczycieli). Możemy w niej przeczytać, że na kwotę całościową składają się takie kwestie jak:

  • wynagrodzenie zasadnicze,
  • dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny, z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, za warunki pracy — ich wysokość uzależniona jest m.in. od okresu zatrudnienia, jakości pracy i dodatkowych zadań,
  • wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
  • nagrody i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy.

Wynagrodzenie zasadnicze różni się w zależności od stopnia awansu, kwalifikacji oraz ilości zajęć dodatkowych. Jego wysokość ustalana jest co roku w ustawie budżetowej. Wedle przepisów średnie płaca nauczycieli wynosi daną wartość procentową od kwoty bazowej. Dokładniej jest to:

  • 120 proc. dla nauczyciela początkującego,
  • 144 proc. dla nauczyciela mianowanego,
  • 184 proc. dla nauczyciela dyplomowanego.

Ile zarabia nauczyciel w 2023 roku? Oto minimalne kwoty

Obecnie kwota bazowa, na podstawie której wyliczane są wynagrodzenia dla nauczycieli, wynosi 3981,55 zł. Jak podaje Gazeta Prawna, oznacza to, że pedagogowie z wykształceniem wyższym i przygotowaniem pedagogicznym mogą liczyć na minimalne wynagrodzenie w wysokości:

  • 3690 zł brutto dla nauczycieli początkujących,
  • 3890 zł brutto dla nauczycieli mianowanych,
  • 4550 zł brutto dla nauczycieli dyplomowanych.

Do powyższych kwot należy doliczyć również wcześniej wspomniane dodatki, jednak trzeba pamiętać, że ich wysokość jest uzależniona od kolejnych czynników i nie każdy może na nie liczyć. Z kolei wraz z początkiem roku 2024 planowane są podwyżki, które wyniosą 12,3 proc. Po nich nauczyciele będą zarabiać kolejno 4144, 4369 i 5110 zł brutto w zaokrągleniu. Oznacza to, że wszystko wskazuje na to, że minimalne wynagrodzenie nauczyciela początkującego może być niższe, niż minimalna krajowa (zakłada się, że wyniesie ona 4242 zł brutto).

Więcej o: