Co zakwitnie na zacienionym balkonie? Te kwiaty nie potrzebują słońca. Zachwycają także w cieniu

Jakie rośliny sadzić na balkonie, na którym panuje cień? Wbrew pozorom wybór jest naprawdę spory. Jeśli zależy ci na bujnych i pięknie kwitnących kwiatach, wybierz bratki, begonię lub orliki. Jak o nie dbać, by długo zachwycały?

Wiele popularnych i chętnie uprawianych gatunków roślin najlepiej rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych, gdzie nie brakuje im światła. Nie oznacza to jednak, że właściciele balkonów, które większość czasu spowija cień, nie mogą cieszyć się pięknym, zielonym ogrodem. Jakie rośliny odnajdą się w cieniu?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Begonia sercowata doskonale poradzi sobie w cieniu. Zachwycisz się jej różowymi kwiatami

Begonia sercowata, zwana również sercolistną, zachwyca drobnymi, różowymi kwiatuszkami, oraz liśćmi w kształcie serca, które wybarwiają się w ciekawy sposób. Co więcej, jest bardzo tolerancyjna jeśli chodzi o stanowisko. Może rosnąć w miejscu nasłonecznionym, półcienistym oraz w całkowitym cieniu. To właśnie brak słońca sprawia, że jej liście stają się bordowe i fioletowe. Ziemia dla begonii powinna być żyzna i próchnicza. Wymaga niezbyt częstego, ale regularnego podlewania, które w czasie suszy należy przeprowadzać znacznie częściej. By była piękną i bujną ozdobą nie zapomnij, by po okresie kwitnienia usunąć uschnięte kwiatostany, a jesienią pozbyć się martwych liści.

Jak dbać o bratki? Możesz posadzić je nawet wczesną wiosną

Bratki to jedne z pierwszych roślin, które możemy sadzić po nowym roku. Ponieważ niestraszne im wiosenne przymrozki, niektóre odmiany odnajdą się na balkonie nawet w marcu. Występują w wielu wzorach i kolorach, a ich płatki przypominają skrzydła motyla. Najlepiej rosną w podłożu przepuszczalnym i żyznym. Jeśli zaś chodzi o stanowisko, mimo iż bardziej preferują słoneczne, równie dobrze zniosą półcień. Co więcej, skryte przed bezpośrednimi promieniami słońca będą kwitnąć dłużej. Podobnie sytuacja wygląda z niezapominajkami.

Orlik ogrodowy przypomina szpony orła. Jest banalnie prosty w uprawie

Wyjątkowo piękną rośliną o niebanalnej urodzie, która będzie kwitnąć także w cieniu, jest orlik ogrodowy. W zależności od odmiany kwitną od maja do sierpnia, a jej kwiaty, posiadające wygięte "ostrogi", mogą być fioletowe, białe, czerwone, różowe, niebieskie, a nawet i dwukolorowe. Mimo oryginalnej urody jest niezwykle prosty w pielęgnacji. Zapewnij mu żyzną, nieco wilgotną i przepuszczalną glebę oraz regularne nawadnianie, a będzie cieszył twoje oczy pięknymi kwiatami.

Więcej o: