Kładziesz papier na desce sedesowej w publicznej ubikacji? Konsekwencje mogą być przykre

Kładziesz papier toaletowy na desce, zanim na niej usiądziesz? Położenie papieru teoretycznie ma nas chronić przed zarazkami, ale czy na pewno? Sprawdź, dlaczego lepiej tego nie robić.

Wiele z nas w miejscach publicznych korzysta z sedesu w dość oryginalny sposób. Utarło się, że aby uniknąć kontaktu z bakteriami, nie powinnyśmy siadać bezpośrednio na desce sedesowej. Dlatego często kładziemy na niej papier toaletowy. Okazuje się, że to rozwiązanie wcale nie jest dla nas najkorzystniejsze.

Zobacz wideo Czy bakterie jelitowe wpływają na nasze zachowanie [NaZdrowie]

Kładziesz papier toaletowy na desce sedesowej? Lepiej tego nie rób

Kiedy jesteśmy w publicznej toalecie, często kładziemy na desce klozetowej papier, aby uchronić się od zarazków. Okazuje się, że takie działanie może przynieść odwrotny skutek. Dlaczego? Otóż drobnoustroje wręcz uwielbiają miękkie powierzchnie, dlatego jeśli położymy papier na desce, możemy mieć pewność, że zarazki szybko się do niego przyczepią, ale to nie wszystko. Gdy w toalecie jest spuszczana woda, a klapa nie jest zamknięta, bakterie z muszli strzelają ku górze, a potem osadzają się na papierze, którym później wycieramy miejsca intymne. W takiej sytuacji nietrudno o infekcje. Oczywiście siadanie bezpośrednio na toalecie również jest niehigieniczne, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie własnych chusteczek i położenie ich na desce. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Publiczne toalety są siedliskiem bakterii. Lepiej bierz ze sobą żel do dezynfekcji 

W publicznych toaletach jest mnóstwo bakterii, ale czasem skorzystanie z nich jest nieuniknione. Pamiętajmy, że zarazki znajdują się nie tylko na sedesie, ale również na klamce, czy zatrzaskach od kabiny, dlatego nawet jeśli umyłyśmy ręce po wyjściu z ubikacji, warto zastosować na dłonie specjalny żel dezynfekujący. 

Więcej o: