500 plus dla seniora? Bez tego dokumentu zapomnij. ZUS nie wypłaci ci ani złotówki

Niektórzy seniorzy mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli spełniają kryteria, muszą złożyć wniosek i niezbędne dokumenty. Wtedy co miesiąc na ich konta trafi dodatkowa gotówka. O jakiej grupie emerytów mowa?

Warto przyjrzeć się świadczeniom, które oferuje ZUS. Może się okazać, że przysługują nam pieniądze, jeśli spełnimy odpowiednie warunki. Tak może być w przypadku osób starszych, które chciałyby się ubiegać o 500 plus dla seniora. Komu przysługuje świadczenie i co należy zrobić, żeby je otrzymać?

Zobacz wideo To Dawid Woliński będzie robił na emeryturze. "Może to nie być w miejscu tak ciepłym, jak bym chciał"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Komu przysługuje 500 plus dla seniora? To świadczenie nie tylko dla osób starszych

500 plus dla seniora to potoczne określenie na świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Jednak o dodatkowe 500 zł może ubiegać się każdy dorosły, który ma ukończone 18 lat i spełnia pozostałe warunki. Jakie? Trzeba być osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji i mieć potwierdzające to orzeczenie. Nie można mieć prawa do emerytury lub renty, albo suma wszystkich świadczeń musi zmieścić się w ustalonym kryterium dochodowym, które obecnie wynosi 2157,80 zł. Jednym z wymagań jest także posiadanie polskiego obywatelstwa, prawa stałego pobytu lub zalegalizowanego pobyt w Polsce. Spełniając te warunki, można ubiegać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o bonusowe 500 zł co miesiąc.

Jak ubiegać się o 500 plus dla seniora? Wniosek nie wystarczy

Pełne 500 zł miesięcznie przysługuje tym, których suma dochodów nie przekracza 1657,80 zł brutto. W pozostałych przypadkach stosuje się zasadę "złotówka za złotówkę" i świadczenie będzie proporcjonalnie zmniejszane. Co jednak trzeba zrobić, by otrzymać pieniądze? Do ZUS-u należy złożyć wniosek, lecz ten dokument nie wystarczy. Trzeba dołączyć do niego jeszcze orzeczenie o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji. Bez tego ZUS nie wypłaci pieniędzy. Jeśli go nie masz, możesz złożyć zamiast niego zaświadczenie OL-9 wypełnione przez lekarza i pełną dokumentację medyczną i orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ewentualnie ZUS weźmie pod uwagę orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, służby albo orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej, które zostało wydane przed 1 września 1997 roku.

Więcej o: