Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku. Jest jedną z najwybitniejszych polskich pisarek. Jej twórczość przepełniona była patriotyzmem, sentymentalizmem, oraz sprzeciwem wobec niesprawiedliwości społecznej i ustrojowi, który niesie krzywdę i ucisk. Brała udział m.in. w walce o prawa kobiet. Zmarła na zapalenie płuc 8 października 1910 roku. Jak wyglądałaby dziś?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Maria Konopnicka debiutowała w 1870 roku wierszem "W zimowy poranek", który opublikowała pod pseudonimem. Nie chciała być gospodynią domową utrzymywaną przez męża, dlatego gdy jeden z jej poematów został przychylnie skomentowany przez Henryka Sienkiewicza, postanowiła się rozstać i wraz z ośmiorgiem dzieci przenieść do Warszawy. Jej wybitna twórczość bardzo szybko zdobyła uznanie. W 1908 roku w jednym z czasopism opublikowała "Rotę".
Maria Konopnicka pisała wiersze, brała udział w konspiracyjnych i jawnych akcjach społecznych, redagowała pisma dla kobiet, zajmowała się krytyką literacką, tworzyła także dla dzieci. W okolicach 1886 roku poznała Marię Dulębiankę, która wedle niektórych twórców przez następne 20 lat była jej partnerką życiową. Mimo że od jej śmierci minęło 113 lat, jednemu z twórców z pomocą sztucznej inteligencji udało się odtworzyć zdjęcie poetki we współczesności.
Wizualizacja stworzona przez sztuczną inteligencję i przedstawiająca Marię Konopnicką pojawiła się na jednym z facebookowych profili pośród zdjęć innych twórców. Internauci, którzy tłumnie ją skomentowali, nie mogli ukryć nie tylko zdziwienia oraz zachwytu. Na zdjęciu poetka bierze udział w proteście bądź manifestacji, a w ręku ma megafon, do którego krzyczy. Mimo drobnych niedociągnięć, podobieństwo do pierwowzoru jest uderzające.
Brawo, świetna
Konopnicka takiej zwyczajnej urody nie posiada
Do mnie przemawia taka wersja Marii
Rewelacyjne.