Trawy ozdobne od jakiegoś czasu cieszą się sporą popularnością. Okazuje się, że ich uprawa nie jest skomplikowana, dlatego warto postawić na taki wystrój. Sprawdź, kiedy sadzić trawę pampasową i na co zwrócić uwagę. Możliwe, że już niedługo zdecydujesz się posadzić ją również i u siebie.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Trawa pampasowa jest jedną z najbardziej okazałych traw, które służą do ozdoby ogrodu. To piękna i prosta w uprawie dekoracja, którą możesz skomponować z wieloma roślinami. Jeśli warunki będą sprzyjać, trawa osiągnie wysokość nawet do 3 m. Kiedy sadzić trawę pampasową? Okazuje się, że możesz zrobić to w dowolnym momencie, jednak ani nie w okresie kwitnienia, ani nie w zimie. To oznacza, że nie należy robić tego od kwietnia do początku września. Teraz mamy więc dobry czas na sadzenie trawy pampasowej. Zwróć uwagę, że roślina najlepiej rozwija się w słonecznym i osłoniętym od wiatru stanowisku. Dzięki temu urośnie bujnie i zdrowo. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i bogata w wapń. Pamiętaj, że trawa pampasowa nie zniesie ani przelania, ani suszy. Z tego względu warto wysadzać ją w miejscach, które są lekko nachylone. Deszcz nie będzie "stał" wtedy w miejscu i szkodził roślinie. Oprócz tego koniecznie przykrywaj ją pod koniec jesieni, gdyż nie jest mrozoodporna. Pędy zwiąż i okryj trawę pampasową agrowłókniną lub słomianym chochołem.
Oprócz stanowiska i podlewania warto też dbać o trawę pampasową poprzez dostarczanie jej odpowiedniego nawozu. Nie każdy wie, że nie trzeba sięgać po mieszankę ze sklepu, bo odpowiedni produkt można przygotować samodzielnie w domu. Z czego warto skorzystać?
Trawę pampasową należy nawozić w okresie jej wegetacji dwa razy, wiosną i latem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zastosować też kolejne nawożenie jesienią. W przypadku tego typu roślin sprawdzą się mieszanki zawierające dużą ilość azotu. Możesz wykorzystać na przykład żelatynę spożywczą. Rozpuść 1 łyżkę produktu w filiżance gorącej wody, a następnie rozcieńcz produkt z 3 szklankami zimnej wody. Proporcje zwiększaj w miarę potrzeby. Później wystarczy podlać roślinę, a zostanie wzmocniona.