Czym podlewać filodendrony? Stawiam na dwie mieszanki. Sąsiadka też już tak robi

Filodendron jest świetną opcją rośliny do domu dla osób, które lubią wystrój w typie dżungli. Prostota w uprawie sprawa, że cieszy się on coraz większą popularnością. Sprawdź, jak dbać o filodendron i na jaki domowy nawóz możesz się pokusić.

W trosce o rośliny wiele osób decyduje się na zakup mieszanek odżywczych w sklepach. Mało kto wie, że takie preparaty można przygotować samodzielnie w domu. Nie inaczej jest w przypadku filodendronów, które do bujnego wzrostu potrzebują między innymi potasu, azotu, magnezu, cynku i miedzi. Sprawdź, jak przygotować nawóz w domu i jak dbać o filodendron na co dzień.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Co lubi filodendron? Uprawiaj roślinę w ten sposób, a jej liście zachwycą każdego

Jeśli zamierzasz uprawiać filodendron w domu, warto wiedzieć, jak się do tego zabrać. Przede wszystkim zwróć uwagę na stanowisko rośliny. Filodendron nie zniesie zbytniego nasłonecznienia, dlatego powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od okna, by otrzymywać światło rozproszone. Liście należy regularnie zraszać wodą, by nie były zbyt suche. Podłoże filodendronów powinno być żyzne, lekkie i przepuszczalne. Warto wiedzieć, że roślina dobrze czuje się w otoczeniu innych gatunków roślin.

Co zrobić, żeby filodendron miał duże liście? Wykorzystaj te dwie mieszanki

Należy pamiętać, że jesienią i zimą filodendron jest w stanie spoczynku, dlatego nie należy dostarczać mu nawozów. Poza tym okresem warto regularnie wzbogacać roślinę o jedną z dwóch wybranych mieszanek. Jak je przygotować?

Zalej 1 kostkę świeżych drożdży 10 l wody. Wymieszaj dokładnie do rozpuszczenia drożdży i odstaw mieszankę na 1 godzinę. Po tym czasie podlej filodendron. Możesz też delikatnie spryskać preparatem liście. Jeśli nie masz w domu drożdży, sprawdzi się też żelatyna. Rozpuść 1 łyżkę w szklance gorącej wody, zamieszaj i rozrób produkt w 3 szklankach wody. Takimi mieszankami warto podlewać filodendron mniej więcej raz na 3 tygodnie. To świetny sposób na dostarczenie roślinie wielu minerałów potrzebnych do wzrostu i ochrony przed szkodnikami. 

Więcej o: