Zapisał się w Księdze Guinnessa jako najniższy człowiek świata. Mierzył mniej niż 2-miesięczne dziecko

Podczas gdy wiele osób marzy o tym, by znaleźć się w "Księdze rekordów Guinnessa", z Chandrą Bahadu Dangi było nieco inaczej. Mężczyzna całe życie spędził w niewielkiej wiosce w Nepalu, przez co o jego niezwykłości świat dowiedział się zupełnie przypadkowo.

"Księga rekordów Guinnessa" po raz pierwszy została wydana 27 sierpnia 1955 roku w nakładzie 1000 egzemplarzy i jeszcze tego samego roku została bestsellerem w Wielkiej Brytanii. Początkowo miała być jedynie humorystycznym zbiorem informacji dla bywalców browaru Guinness. Dziś jest prestiżową publikacją, w której znajdziemy liczne rekordy świata, zarówno naturalne jak i osiągnięte przez ludzi. Na jej kartach zapisał się również Chandra Bahadu Dangi. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Rekordy polskiej telewizji. "Wielka gra" była nadawana 44 lata

Przez całe życie mieszkał w niewielkiej wiosce. Przypadek sprawił, że został rekordzistą

Chandra Bahadu Dangi to najniższy dorosły człowiek, jakiego wzrost został kiedykolwiek zmierzony. Urodził się 30 listopada 1939 roku w niewielkiej, górskiej wiosce w Nepalu. Przez całe życie mieszkał z pięcioma braćmi, z którymi zajmował się tkaniem tradycyjnych strojów nepalskich. Po latach został zauważony przez mężczyznę zajmującego się wycinką drzew, który powiadomił lokalne media. W ten sposób o niezwykłym Nepalczyku usłyszeli inni. 26 lutego 2012 roku został oficjalnie zmierzony w Centrum Medycyny Podróży w Katmandu.

Został najniższym dorosłym człowiekiem, jakiego wzrost został kiedykolwiek zmierzony. Ile dokładnie mierzył?

W trakcie oficjalnych pomiarów okazało się, że Chandra mierzy 54,6 cm i waży 14,5 kg. W ten sposób oficjalnie został wpisany do "Księgi rekordów Guinnessa" jako najniższy dorosły człowiek na ziemi. - Jestem bardzo szczęśliwy, że zostałem uznany przez "Księgę rekordów Guinnessa" i że moje nazwisko zostanie w niej zapisane. To olbrzymia sprawa dla mojej rodziny, wioski i kraju. Jestem bardzo szczęśliwy — powiedział wtedy. Dla porównania ok. 56 cm osiąga często przeciętnie dwumiesięczne dziecko.

 

Później Chandra przyznał również, że dzięki rekordowi miał szanse na liczne podróże, odwiedzenie wielu miejsc i poznanie wspaniałych osób. Zaznaczył, że okazana mu miłość była dla niego niezwykle ważna. Co więcej, w 2014 roku osobiście poznał Sultana Kosana, najwyższego żyjącego człowieka, który był od niego ponad cztery i pół raza wyższy, gdyż mierzył 251 cm wzrostu. Mimo że Chandra chorował na achondroplazję, dożył sędziwego wieku. Zmarł 4 września 2015 roku w wyniku powikłań po zapaleniu płuc.

Więcej o: