Zapomnij o płaskim ekranie. Ten "relikt" jest wart krocie. Zabierz się za porządki na strychu

Monitory CRT wracają do łask. Jeszcze do niedawna wiele z nas uważało je za balast, którego jak najszybciej chciało się pozbyć. Obecnie, moda na gry retro przyczyniła się do tego, że sprzęt ponownie zyskuje na wartości.

Na początku XXI wieku postęp technologiczny sprawił, że wyświetlacze z płaskim ekranem stały się bardziej dostępne. Te nowsze typy wyświetlaczy nie wymagają dużej obudowy i są bardziej energooszczędne. Koszty produkcji są niższe niż w przypadku monitorów CRT, a wyświetlacze z płaskim ekranem mogą być produkowane w większych rozmiarach. Czynniki te sprawiają, że wyświetlacze z płaskim ekranem są znacznie popularniejsze wśród konsumentów. Ale czy na pewno? Wraz z powracającą modą na tzw. retrogranie zwiększył się popyt na Monitory CRT. Za niektóre można zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Zobacz wideo

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy ktoś jeszcze używa wyświetlaczy CRT? Powraca moda na retro granie

W ostatnim czasie na rynku gier można zaobserwować trend na retro granie. Pojawia się nie tylko wiele odświeżone wersji gier, ale również zwiększył się popyt na dawny sprzęt. Wyświetlacze CRT są dostępne na różnych portalach z ogłoszeniami i aukcyjnych (OLX, Allegro), a ich ceny osiągają coraz większe wartości, nawet w tysiącach. Powód? Monitory tego typu nie są już produkowane, gracze cenią je ze względu na doskonałe częstotliwości odświeżania i współczynniki kontrastu.

ekrany CRT na portalach aukcyjnychekrany CRT na portalach aukcyjnych allegro.pl/monitorcrt olx.pl/elektronika/komputery/monitorycrt/

Co to jest monitor CRT? Ekrany LCD nie dają tych samych wrażeń, co klasyczne monitory

Monitor CRT to analogowe urządzenie wyświetlające, które tworzy widzialny obraz na ekranie, kierując trzy wiązki elektronów na miliony punktów fosforowych, aby je zaświecić. W kolorowym monitorze ekran składa się z licznych pasków naprzemiennych czerwonych, zielonych i niebieskich kropek fosforowych, które są aktywowane przez elektrony i łączą się, tworząc niezliczoną liczbę różnych odcieni. Wiązka elektronów powtarzalnie skanuje cały przód lampy, aby "pomalować" i odświeżyć obraz prawie 100 razy na sekundę. Monitory komputerowe i telewizory korzystające z technologii CRT mają duże i ciężkie obudowy fizyczne. Długa odległość między przednim ekranem a tyłem obudowy jest konieczna, aby dostosować się do długości rury próżniowej.

Więcej o: