Kiedy sadzić cebulki tulipanów? To nie wiosna jest prawidłowym terminem

Kiedy sadzić tulipany do gruntu? Powszechnie uważa się, że należy robić to wiosną. Nie każdy jednak wie, że niekoniecznie. Sprawdź, jak i kiedy sadzić tulipany oraz jak zadbać odpowiednio o rośliny. Będą zachwycać oko przez długi czas.

Tulipany są pięknymi roślinami, dlatego cieszą się ogromną popularnością i wiele osób decyduje się na ich uprawę w ogrodzie. Kwitną na wiosnę, jednak nie każdy wie, że należy sadzić je w innym terminie. Sprawdź, jak i kiedy to zrobić, a zyskasz piękną ozdobę ogrodu, której pozazdrości ci niejedna sąsiadka.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Proste sztuczki, dzięki którym bukiet tulipanów będzie cieszył oko jeszcze dłużej

Kiedy sadzić cebulki tulipanów? Nie rób tego na wiosnę

Okazuje się, że najlepszym terminem na posadzenie cebulek tulipanów do gruntu jest połowa września, aż do końca października. Oznacza to, że właśnie zbliża się najlepszy czas, by to zrobić, jeśli już na wiosnę chcesz cieszyć się morzem kwiatów w ogrodzie. Podczas sprzyjającej pogody i jeśli nie wystąpią jeszcze przymrozki, zapominalscy mogą posadzić tulipany nawet w listopadzie. Należy jednak uważać, gdyż takie późne okazy na wiosnę mogą okazać się osłabione i niekoniecznie zakwitną.

Jak sadzić tulipany? Najpierw wybierz odpowiednie cebulki

Zanim zabierzesz się za sadzenie tulipanów w ziemi, zwróć baczną uwagę na dobór odpowiednich cebulek w sklepie. Odpuść dobie okazy, na których dostrzegasz nawet niewielką ilość pleśni, zgnilizny lub plam. Zrezygnuj też z cebulek, które są miękkie lub uszkodzone mechanicznie. Wybieraj tylko piękne i zdrowe, a będą dobrze rosły i kwitły już na wiosnę.

Jak sadzić tulipany do gruntu? Wybierz miejsce słoneczne lub delikatnie zacienione. Gleba powinna być żyzna, próchnicza i wilgotna. Jeśli wybrałaś już atrakcyjne miejsce dla twoich tulipanów, przekop delikatnie ziemię, pozbywając się chwastów, a cebulki umieść w 15-20 cm dołkach. Zachowaj również takie same odstępy. Oprócz tego nie zapomnij, by na zimę odpowiednio ochronić cebulki. Wystarczy, że okryjesz je torfem, gałązkami świerku i sosny lub pociętą słomą. Nie dość, że tulipany nie zmarzną, to jeszcze ochronisz glebę przed chwastami i wysychaniem. Okryj rośliny dopiero po wystąpieniu pierwszych przymrozków. Wcześniejsze działanie mogłoby zaburzyć ich naturalny rozwój.

Więcej o: