Ulubiony kolor mówi o tobie więcej, niż myślisz. Jeden wybierają wyjątkowo inteligentni

Kolory mają duże znaczenie w psychologii. Podświadomie wpływają one na nasze samopoczucie, stąd m.in. często słyszymy różne rekomendacje dotyczące np. malowania ścian w pomieszczeniach takich, jak sypialnia lub salon, kojarzone z odpoczynkiem i wytchnieniem. Jest jeden kolor, który szczególnie upodobały sobie osoby obdarzone wyjątkowym inteligencją.
Zobacz wideo

Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak bardzo nasz nastrój zależy od barwy ścian, którymi na co dzień się otaczamy. To, w jaki sposób odbieramy dany kolor i jak to wpływa, wynika z wielu czynników. Mają one podłoże psychologiczne, biologiczne i kulturowe. Np. powszechnie przyjęło się, że zieleń to kolor natury, ekologii, zdrowia, a czerwony -  ognia i  ciepła. Niebieski - kolor wody, nieba, kolor żółty - kolor słońca, radości itp. Barwy te bowiem bezpośrednio kojarzą nam się z otaczającym nas światem i z zachodzącymi w nim zjawiskami.

Według psychologii kolorów, ludzki mózg w pierwszej kolejności zwraca uwagą na barwy jaskrawe, najbardziej wyraziste. Dzieje się tak m.in. dlatego, że jesteśmy świadomi, iż rośliny o takich barwach często są trujące lub owady, ubarwione w ten sposób, mogą dotkliwie nas pokąsać. Z psychologii kolorów wynika także, że częściej sięgamy po owoce czerwone, niż po zielone. A to dlatego, że czerwień kojarzy nam się z dojrzałością, soczystością i słodkim smakiem.

Dlatego też kolorom nadano pewnego rodzaju cechy i funkcje. Np. kolor żółty - ze względu na jasność, jaskrawość - kojarzy się ze świeżością, energią, młodością, witalnością i nadzieją. Według psychologów, częste otaczanie się kolorem żółtym (który skupia naszą uwagę w pierwszej kolejności) stymuluje lewą półkulę mózgu - pobudza do myślenia (pomagając np. w klarownym, logicznym konstruowaniu myśli), podejmowaniu szybkich decyzji itp. W niektórych interpretacjach kulturowych, kolor żółty uznawany jest z kolei za barwę symbolizującą odwagę i sukces.

Ten kolor najczęściej wybierają osoby sukcesu

W wielu innych interpretacjach ryzykuje się również twierdzenie, że ulubiony kolor dużo mówi o osobowości danej osoby, jej umiejętnościach, predyspozycjach i preferencjach. Zakłada się, że fakt, iż lubimy otaczać się konkretnymi kolorami, nie zawsze jest przypadkowy. Choć oprócz tego, że barwy te zwyczajnie nam się podobają, mogą mieć również konkretny związek z naszym nastrojem lub aktualnym etapem życia, przez jaki przechodzimy.

Utarło się też, że żółty jest kolorem najczęściej wskazywanym jako ulubiony przez osoby o ponadprzeciętnej inteligencji i kreatywności. Można powiązać ten fakt z symboliką nadaną barwie - żółty bowiem mocno powiązany jest ze stymulacją intelektualną. Osoby wybierające kolor żółty najczęściej są aktywne, energiczne, z odwagą podejmują nowe wyzwania i lubią stosować kreatywne rozwiązania. Często są to też indywidualiści i ekstrawertycy, uwielbiający bycie w centrum uwagi i eksplorowanie otaczającego ich świata. Psychologia kolorów zaznacza jednak, że nadmierne przebywanie w środowisku zdominowanym przez kolor żółty może na dłuższą metę wywoływać niepokój i zbyt wysoki krytycyzm.

Więcej o: