Odstraszysz nim kreta i pozbędziesz się mszyc. Wyciąg z tej rośliny to wybawienie każdego ogrodnika

Niektórzy postrzegają wrotycz jako chwast, a może on rozwiązać wiele ogrodowych problemów. Sprawdź, w których przypadkach się sprawdzi i jak przygotować oprysk. Okazuje się, że to prostsze niż się wydaje.

Wrotycz jest popularną rośliną, która wyrasta w wielu miejscach. Niektórzy uważają go za chwast i czym prędzej się go pozbywają, jednak zawiera wiele korzystnych właściwości, które z pewnością pomogą w ogrodzie. Sprawdź, w czym pomoże ci wrotycz i jak przygotować odpowiedni oprysk. Okazuje się, że nie ma w tym nic trudnego.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Na co oprysk z wrotyczu? Rozwiąże wiele ogrodowych problemów

Warto każdego roku przygotowywać środek z wrotyczu, który pomoże uporać się z licznymi problemami. Jakimi? Rozprawi się ze szkodnikami: stonką ziemniaczaną, roztoczem truskawkowcem, mszycami, muchami, mrówkami, śmietką cebulanką, komarami, kleszczami, gąsienicami szkodzących roślinom motyli, molami. Jeśli spryskasz nim drzewka owocowe wczesną wiosną, zapobiegniesz pojawieniu się przędziorka, a mszyce nie złożą jaj pod liśćmi. Ograniczysz też pojawianie się chorób grzybowych roślin: mączniaka prawdziwego i rdzy. Co ciekawe, oprysk rozprawi się również z tymi szkodnikami, które żywią się korzeniami roślin. To na przykład pędraki, drutowce, nicienie. Ze względu na zawartość tujonu we wrotyczu, oprysk i porost rośliny w ogrodzie zapobiegnie pojawieniu się myszy, nornic i kretów.

Jak przygotować wrotycz do podlewania? To prostsze niż myślisz

Wrotycz jako środek przeciw szkodnikom i chorobom roślin można przygotować na dwa sposoby: w formie oprysku i w formie gnojówki.

  • Oprysk: Posiekaj 300 g liści wrotyczu i zalej je 10 l wody. Odczekaj co najmniej 24 godziny, przecedź roztwór i rozcieńcz go z wodą w proporcji 1:1. Pryskaj rośliny, które zaatakowały szkodniki, na przykład mszyce.
  • Gnojówka: Przygotuj wiadro, włóż do niego wrotycz i zalej wszystko wodą. Odstaw na 14 dni w suche miejsce. Gdy z wierzchu zniknie piana, gnojówka będzie gotowa. Stosuj bez rozcieńczania, wlewając preparat do nor kretów i nornic. Środek szybko wypędzi nieproszonych gości z ogrodu. 
Więcej o: