Jak dbać o wrzosy, by kwitły przez długie lata? Nie zapomnij o tym prostym zabiegu

Wrzosy to niewątpliwie symbol nadchodzącej jesieni. Zakwitają już w sierpniu i cieszą oko drobnymi, kolorowymi kwiatami aż do października. Do tego nie są zbyt wymagające w uprawie. Jak o nie dbać, by zachwycały przez lata?

Wrzosy to przepiękne wieloletnie krzewinki, które zdobią piękne liście oraz drobne kwiatuszki w kolorze fioletowym, purpurowym, jasnoróżowym, białym lub czerwonym. Możesz je sadzić w ogrodzie, oraz w doniczce na balkonie. O czym pamiętać, by co roku zakwitały?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wrzos hodowany w domu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, co powinieneś zrobić

Jak dbać o wrzosy, by długo rosły? Zadbaj o glebę, stanowisko i zabezpieczenie przed zimą

Wrzosy to krzewinka, czyli roślina o wieloletnich zdrewniałych łodyg. Osiągają od 15 do 60 cm wysokości, a na naturalnych wrzosowiskach rosną nawet 20 lat. W ogrodzie również możesz cieszyć się nimi przez długi czas, choć oczywiście nie aż taki. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim posadź je w większej grupie (ok. 10 sztuk) i w odstępach co ok. 20 cm na słonecznym i osłoniętym od wiatru stanowisku w przepuszczalnej i kwaśnej glebie. Gdy skończysz obficie podlej każdą roślinkę, gdyż lubią wilgotne podłoże. Z tego powodu warto przeprowadzić także ściółkowanie, które uchroni ziemię przed nadmiernym parowaniem wody, a przy tym utrudni rozrost chwastom. Najlepszym terminem na sadzenie wrzosów w ogrodzie jest wrzesień. Zimą z kolei nie zapomnij ich okryć, najlepiej białą agrowłókniną lub specjalną siatką.

Jak często trzeba podlewać wrzosy? Rób to regularnie, lecz niezbyt obficie

Mimo że wrzosy preferują wilgotne stanowisko i są dość wrażliwe na przesuszenie, równie źle znoszą nadmierne podlewanie. Z tego powodu staraj się nawadniać je tak, by gleba była stale lekko mokra, ale nie przelana. Podlewanie powinno odbywać się regularnie, zwłaszcza w trakcie suszy, ale niezbyt obficie. Oprócz tego warto regularnie je nawozić gotowym produktem do wrzosów, a dodatkowo raz w sezonie wolno działającym i wieloskładnikowym nawozem mineralnym. 

O czym jeszcze pamiętać w pielęgnacji wrzosów? Co roku należy je przycinać

Poza podlewaniem i nawożeniem wrzosy wymagają także innego zabiegu pielęgnacyjnego, jakim jest przycinanie. Dzięki temu będą rosnąć zdrowe, obfite i piękne. Co ciekawe nie należy robić tego jak w przypadku wielu innych roślin, czyli po przekwitnięciu, ale dopiero wczesną wiosną, czyli na przełomie marca i kwietnia. Wszystko dlatego, że zarówno pędy, jak i kwiatostany stanowią doskonałą ochronę przed zimnem. Wiosną wystarczy, że skrócisz je poniżej miejsca, z którego rosły kwiaty.

Więcej o: