Gdzie wyrzucać opakowania po lekach? Sprawdź, zanim wylądują w złym koszu

Choć wydawałoby się to oczywiste, nie każdy wie, gdzie należy wyrzucać opakowania po lekach. Do jakiego pojemnika powinny trafić blistry, a gdzie wrzucamy buteleczki po syropie?

W większości polskich domów znajdziemy domowe apteczki. Trzymamy w nich syropy, tabletki przeciwbólowe, ale również antybiotyki, czy pastylki do rozpuszczania. Zdarza się, że któryś z leków stracił ważność, a wtedy powinniśmy go wyrzucić. Do którego pojemnika powinny trafić przeterminowane leki? I gdzie wyrzucamy opakowania po nich? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Zobacz wideo Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz nawet 4 razy więcej

Gdzie wyrzucamy przeterminowane leki? Nie wyrzucaj do kosza na odpady zmieszane

Leków po terminie pod żadnym pozorem nie powinniśmy wyrzucać do kosza na odpady zmieszane ani wlewać do ubikacji. Syropy, tabletki i antybiotyki zawierają substancje szkodliwe dla środowiska. Jeśli wylejemy syrop do toalety, może dojść do skażenia wód gruntowych, a leki wyrzucone do śmietnika przedostaną się do środowiska lub mogą zostać zjedzone przez zwierzęta. Leki po terminie wyrzucamy do specjalnych pojemników. Można je znaleźć w marketach lub aptekach. Pamiętajmy, aby nie wyjmować ich z opakowania ani nie wylewać płynów z butelek.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie wyrzucać opakowania po lekach? Odpowiedź nie jest oczywista

Odpowiedź na to pytanie jest zależna od tego, z czego opakowanie zostało wykonane. Pamiętajmy jednak, aby wyrzucić lek, który został wykorzystany do końca. Gdzie wyrzucać opakowania po lekach? Tubki po maściach umieszczamy w żółtym pojemniku na metale i tworzywa sztuczne. Szklane buteleczki powinny wylądować w pojemniku na szkło, blistry zaś wyrzucamy do pojemnika żółtego, lecz jeśli zawierają aluminium, powinny trafić do odpadów zmieszanych. A co z papierowymi opakowaniami i ulotkami? Obie rzeczy wyrzucamy do niebieskiego kontenera.

Więcej o: