Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl
Hortensje mogą mieć wiele różnych kolorów: biały, różowy, czerwony, niebieski, fioletowy. Wybór najpiękniejszej odmiany to jednak nie wszystko. Żeby roślina odwdzięczyła się pięknymi pąkami, trzeba zapewnić jej odpowiednio stanowisko do rozwoju. Jednym z najważniejszych aspektów jest podłoże. Nie da się ukryć, że kwiat ma spore wymagania co do gleby.
Niezależnie od tego, czy uprawiasz hortensję w doniczce czy w gruncie, jej wymagania są takie same. Roślinę trzeba podlewać codziennie, zwłaszcza w upały. W innym przypadku szybko uschnie. Kwiat najlepiej będzie rósł w półcienistych i osłoniętych od wiatru stanowiskach. Nie lubi pełnego słońca. Jego nadmiar może sprawić, że będzie cierpieć z powodu suszy i zwiędnie. Zanim posadzisz hortensje w ogrodzie, musisz odpowiednio przygotować glebę. Jeśli jest zbita, trzeba rozluźnić ją torfem, żwirem albo korą sosnową. Warto też wzmocnić ją kompostem lub obornikiem. To właśnie złe stanowisko i sucha gleba są najczęstszymi przyczynami tego, że hortensja nie kwitnie. Warto odpowiednio wcześniej o to zadbać.
Hortensje najlepiej sadzić na koniec września, na początku października, w kwietniu i maju. Kwiat lubi kwaśną albo lekko kwaśną ziemię. Ph powinno mieścić się w przedziale 4,5-6,5. Jeśli posadzisz roślinę w glebie o wyższym pH, nie będzie mogła pobierać niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych. W efekcie jej liście zaczną żółknąć, opadać i zasychać. Hortensja preferuje żyzną, próchniczą, wilgotną i dobrze przepuszczalną ziemię. Nie będzie dobrze się czuła w gliniastym, ciężkim podłożu. Wyjątkiem jest hortensja krzewiasta, która akceptuje wszystkie rodzaje gleb.