Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl
Borówka amerykańska inaczej nazywana jest wysoką. Lubi żyzne i umiarkowanie przepuszczalne gleby o silnie kwaśnym odczynie. Potrzebuje regularnego podlewania i nawożenia, bo przez płytki system korzeniowy i włośniki nie może pobierać z ziemi wystarczająco dużo składników odżywczych. Jesienią tym bardziej wymaga odpowiedniej pielęgnacji, żeby przezimować i zakwitnąć w kolejnym sezonie.
Nawożenie borówki należy rozpocząć od razu po zakończeniu zbiorów. W sezonie wegetacyjnym najlepszy będzie nawóz zakwaszający glebę. Wiosną powinnyśmy wybrać substancje zawierające azot, a jesienią mieszanki bogate w fosfor, cynk i potas. W odpowiednio dobranym nawozie nie powinno też zabraknąć żelaza i manganu. Wszystkie te składniki pobudzają rozwój korzeni, przygotowują borówkę na nadejście mrozów, pozytywnie wpływają na jej wytrzymałość i smak owoców. Jeśli zauważysz, że pędy zamierają, a liście matowieją i pojawiają się na nich brązowe plamki, to oznaka, że roślinie brakuje składników odżywczych i trzeba zastosować nawóz. Bardzo dobrze sprawdzi się też kompost, który możesz zrobić samodzielnie z roślinnych resztek: gałązek, szyszek, wiórków, kory oraz skoszonej trawy.
Do nawożenia borówki dobrze sprawdzi się również mieszanka z soku z cytryny i wody. Wystarczy dodać 10 ml soku do 10 litrów wody, dokładnie wymieszać i podlać. Sok można też zastąpić 10 g kwasku cytrynowego. Nie aplikuj nawozu na suchą glebę. Ziemia powinna być dobrze nawodniona, dzięki czemu korzenie prawidłowo wchłoną miksturę. Żeby uniknąć wypłukania nawozu przez deszcz, należy wymieszać go z ziemią. Jesienią nie żałuj borówce wody. Usyp wokół krzewu grubą warstwę kory albo trocin, które ochronią roślinę przed mrozem, wysuszeniem i chwastami. Oprócz tego lekko zakwasi ona podłoże, co korzystnie wpłynie na rozwój borówki amerykańskiej. Osłoń krzew przed wiatrem agrowłókniną lub słomą. Profilaktyczne cięcie gałęzi możesz przeprowadzić dopiero wiosną.