Cia這 El瘺iety I czeka這 na pogrzeb miesi帷. W ko鎍u eksplodowa這. W procesji prowadzono jej kuk喚

Kr鏊owa El瘺ieta I zasiada豉 na angielskim tronie przez 45 lat. Mia豉 te szczeg馧owy plan tego, co ma si wydarzy po jej 鄉ierci. Wola kr鏊owej nie zosta豉 jednak wys逝chana, a dodatkowo po 鄉ierci musia豉 czeka ponad pi耩 tygodni na sw鎩 pogrzeb. Sko鎍zy這 si prawdziw katastrof.

Królowa Elżbieta I panowała w Anglii przez ponad cztery dekady i zmarła dopiero w wieku niespełna 70 lat. Monarchini miała wszystko zaplanowane. Doskonale wiedziała, jak chce zostać potraktowana po śmierci. Jej wola nie została jednak wysłuchana, lecz to nie jedyna sytuacja, która nie pozwoliła jej od razu spocząć w pokoju. 

Zobacz wideo Elżbieta II nie chciała zasiąść na Żelaznym Tronie. Miała swoje powody

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Od śmierci do pogrzebu minęło wiele tygodni. Wola Elżbiety I nie została wysłuchana

Kr鏊owa El瘺ieta I zmarła 24 marca 1603 roku, lecz jej pogrzeb nie odbył się od razu. Trzeba było zaczekać na następne tronu, który został wyznaczony przez monarchinię przed śmiercią. Był to Jakub I, lecz nie spieszyło mu się z tym, by przejąć panowanie. Właśnie dlatego cia這 El瘺iety I czekało aż pięć tygodni na pochówek. Żeby tak się jednak stało, musiało zostać zabalsamowane, a królowa przed śmiercią kazała przysiąść lekarzom, że tego nie zrobią. Nie wysłuchali jej woli i ostatecznie ciało monarchini zabalsamowano. Okazuje się jednak, że nie dokonano tego dostatecznie dokładnie i doszło do makabrycznej sceny. Tradycja nakazywała, by do dnia pogrzebu nad zmarłą królową czuwały co najmniej dwie osoby. Podczas jednej z takich wart doszło do pewnego incydentu. Ciało Elżbiety I w wyniku rozkładu eksplodowało, a z komnaty wybiegły przerażone damy, które jej pilnowały. Rozerwaniu uległa głowa oraz korpus, a także aksamitna powłoka trumny. 

Pogrzeb Elżbiety I wzbudzał wiele emocji. W procesji brała też udział jej kukła

Pogrzeb Elżbiety I odbył się dopiero 28 kwietnia 1603 roku. W procesji ulicami Westminsteru przeszło około 1600 osób. Była to zarówno śmietanka angielskiego dworu, jak i poddani rozpaczający nad losem królowej. Wśród nich rycerze w czarnych pelerynach z kapturami prowadzili kukłę, której wizerunek przypominał wygląd zmarłej monarchini. Wykonana była z połączenia drewna i wosku. Kr鏊owa El瘺ieta I spoczęła w nawie północnej kaplicy Henryka VII. Została złożona tuż nad trumną przyrodniej siostry Marii I pod pomnikiem, który przygotował dla niej jej następca tronu.

Wi璚ej o: