To imię niby nie istnieje. A w Polsce nosie je ponad dwa tysiące kobiet

Wiele osób, słysząc je po raz pierwszy, myśli, że to zdrobnienie. Jednak nic bardziej mylnego! Mowa o imieniu Nelia, które w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością.

Imię Nelia, pochodzące z greki, wywodzi się od dwóch słów: nelios (zwycięstwo) oraz helios (słońce). Dlatego też osoby je noszące określane są jako "zwyciężczynie". Imię cieszyło się popularnością w starożytnej Grecji oraz w starożytnym Rzymie. W ostatnich latach nadaje się też je coraz częściej w naszym kraju. Obecnie możemy spotkać się z opinią, że powstało ono jako skrót imienia Kornelia.

Zobacz wideo

Imię, które wzbudza kontrowersje

Jak informuje najnowszy raport opublikowany przez gov.pl, do 31 stycznia 2023 roku, imię Nelia w naszym kraju nadano łącznie 2187 razy. Co ciekawe, mimo to wiele osób nie uznaje jego istnienia. Dyskusje na ten temat toczą się między innymi na forach parentingowych. Wielu ich uczestników twierdzi, że Nelia jest jedynie skrótem od imienia Kornelia. Dlatego też rodzice nie powinni w ten sposób nazywać swoich córek. Jednak co istotne, wielu urzędników, mimo tych wątpliwości, nie widzi przeszkód, jeśli ktoś chce nadać dziecku takie imię. 

Kiedy urzędnik może nie zgodzić się na nadanie imienia?

Zgodnie z obowiązującymi zasadami w naszym kraju imię nie może zawierać błędów ortograficznych i znaków niewystępujących w języku polskim. Powinno także być zapisane według zasad współczesnej polszczyzny. Co więcej, ma jednoznacznie wskazywać na płeć dziecka (dziś są od tego wyjątki). Poza tym zgodnie z zasadami imię dziecka nie powinno kojarzyć się negatywnie. Co więcej, nie może być obraźliwe lub ośmieszające.

Więcej o: