Dlaczego tuje brązowieją na jesień? Rozgnieć, zalej wodą i spryskaj. Żywopłot zachowa zielony kolor

Tuje to jedne z najpopularniejszych krzewów w polskich ogrodach. Są wytrzymałe na warunki atmosferyczne i nie wymagają wielkich nakładów pracy. Zdarza się jednak, że wraz z końcem lata igły zmieniają kolor. Wyjaśniamy, dlaczego tuje brązowieją na jesień.

Wraz z nadejściem chłodnego okresu tuje zaczynają zmieniać kolor. Czy brązowienie tui na jesień jest związane z chorobą roślin? A może wskazówką, że zaatakowały je szkodniki? Sprawdzamy, co jest przyczyną brązowienia i czy można temu zapobiec.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Brązowienie tui na jesień. Czy należy się martwić?

Brązowienie tui zaczyna się już późnym latem w okolicach września. Najpierw igły zaczynają nabierać żółtego odcienia, aby później zacząć brązowieć. Czy brązowienie tui na jesień jest oznaką choroby? Otóż zmiana koloru igieł wewnątrz rośliny jest zjawiskiem normalnym. Brązowe igły z czasem opadają, więc najlepsze, co możesz zrobić to strząsnąć je i uprzątnąć. W kolejnym sezonie tuja z pewnością się zazieleni. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli krzew brązowieje na zewnątrz, ponieważ wtedy mamy do czynienia z chorobą lub szkodnikami. W takim wypadku warto przygotować oprysk z czosnku. 6 ząbków rozgniatamy, zalewamy litrem wody i odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie odcedzamy mieszankę, przelewamy do butelki z atomizerem i pryskamy rośliny 2 razy dziennie. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego tuje brązowieją? Przestrzegaj tych 3 zasad, aby igły nie opadały

Zdarza się, że brązowe igły są wynikiem większych problemów. Przyczyn brązowienia tui może być kilka.

  • Zły nawóz. Nieprawidłowo dopasowany nawóz może sprawić, że igły zaczną opadać. Podobna sytuacja może się zdarzyć, jeśli nawozimy krzew zbyt obficie. Pamiętaj, aby stosować nawóz przeznaczony do tui i stosować się do zaleceń na opakowaniu.
  • Susza. W okresie letnim krzewy są podatne na przesuszenie, więc lepiej zadbaj o odpowiednie nawodnienie roślin.
  • Choroby grzybicze mogą być powodem brązowienia iglaków. Jeśli zauważyłaś wodniste plamy na pędach, lepiej szybko zacznij działać, bo to znak, że masz do czynienia z infekcją grzybiczą.
Więcej o: