Darowizna jest oddaniem z własnej woli pewnej części majątku drugiej osobie. Decyzja powinna być przemyślana i nie powinna odbywać się pod wpływem impulsu lub żądań innej osoby. Jest to bowiem świadome wyzbycie się czegoś, co wcześniej, może i nawet przez kilkadziesiąt lat, do nas należało. Po dokonaniu formalności i różnych okolicznościach życiowych niektórzy zastanawiają się, czy można cofnąć darowiznę. Okazuje się, że tak, ale tylko w niektórych przypadkach i nie zawsze jest to łatwe.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Praktycznie każda darowizna, aby była ważna, powinna zostać spisana — najlepiej w formie aktu notarialnego. Obdarowany jest zobowiązany zgłosić ją do urzędu skarbowego i jeśli to konieczne opłacić należny podatek. Cofnięcie darowizny jest możliwe, jednak tylko w niektórych przypadkach. Dotyczy to zarówno darowizny wykonanej, jak i niewykonanej. Jakie są przesłanki, by odzyskać ofiarowane dobra? Podpowiadamy.
W przypadku darowizny niewykonanej możliwe jest jej cofnięcie, o ile sytuacja finansowa darczyńcy uległa znacznemu i nagłemu pogorszeniu, i jest on w stanie to wykazać. To na przykład nagła utrata pracy, wypadek losowy, niespodziewana choroba, itd.
W przypadku darowizny wykonanej do cofnięcia może dość nawet po wielu latach. W tym przypadku należy udowodnić, że obdarowany dopuścił się rażącej niewdzięczności wobec darczyńcy. Jeśli istnieją dowody, w ciągu roku od dowiedzenia się o rażącej niewdzięczności należy złożyć wniosek do sądu. Późniejsze działanie nie przyniesie rezultatów — zarówno niedotrzymanie terminu jak i niemożliwość udowodnienia rażącej niewdzięczności sprawi, że sąd prawdopodobnie odrzuci wniosek. Jeśli darczyńca przebaczy obdarowanemu, sąd również to weźmie pod uwagę i raczej nie zgodzi się na cofnięcie darowizny. Ze względu na te aspekty warto więc bardzo dobrze zastanowić się jeszcze przed dokonaniem darowizny. Wszystkie kwestie dotyczące darowizny i jej odwołania znajdziesz w Kodeksie cywilnym (art. 888-902).