Czy można cofnąć darowiznę? Lepiej dobrze się zastanów. Przepisy mówią jasno

Darowizna polega na dobrowolnym oddaniu części swojego majątku innej osobie. W niektórych przypadkach darczyńcy zaczynają jednak żałować tej decyzji. Czy istnieje jakieś rozwiązanie? Czy można cofnąć darowiznę? Podpowiadamy.

Darowizna jest oddaniem z własnej woli pewnej części majątku drugiej osobie. Decyzja powinna być przemyślana i nie powinna odbywać się pod wpływem impulsu lub żądań innej osoby. Jest to bowiem świadome wyzbycie się czegoś, co wcześniej, może i nawet przez kilkadziesiąt lat, do nas należało. Po dokonaniu formalności i różnych okolicznościach życiowych niektórzy zastanawiają się, czy można cofnąć darowiznę. Okazuje się, że tak, ale tylko w niektórych przypadkach i nie zawsze jest to łatwe.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Oskar Cyms zdradza, jakie prezenty dostaje od fanek. Niektóre są naprawdę wyjątkowe

Czy można cofnąć darowiznę? Tak, ale to skomplikowane

Praktycznie każda darowizna, aby była ważna, powinna zostać spisana — najlepiej w formie aktu notarialnego. Obdarowany jest zobowiązany zgłosić ją do urzędu skarbowego i jeśli to konieczne opłacić należny podatek. Cofnięcie darowizny jest możliwe, jednak tylko w niektórych przypadkach. Dotyczy to zarówno darowizny wykonanej, jak i niewykonanej. Jakie są przesłanki, by odzyskać ofiarowane dobra? Podpowiadamy.

Czy można domagać się zwrotu darowizny? Zwróć uwagę na te przesłanki

W przypadku darowizny niewykonanej możliwe jest jej cofnięcie, o ile sytuacja finansowa darczyńcy uległa znacznemu i nagłemu pogorszeniu, i jest on w stanie to wykazać. To na przykład nagła utrata pracy, wypadek losowy, niespodziewana choroba, itd.

W przypadku darowizny wykonanej do cofnięcia może dość nawet po wielu latach. W tym przypadku należy udowodnić, że obdarowany dopuścił się rażącej niewdzięczności wobec darczyńcy. Jeśli istnieją dowody, w ciągu roku od dowiedzenia się o rażącej niewdzięczności należy złożyć wniosek do sądu. Późniejsze działanie nie przyniesie rezultatów — zarówno niedotrzymanie terminu jak i niemożliwość udowodnienia rażącej niewdzięczności sprawi, że sąd prawdopodobnie odrzuci wniosek. Jeśli darczyńca przebaczy obdarowanemu, sąd również to weźmie pod uwagę i raczej nie zgodzi się na cofnięcie darowizny. Ze względu na te aspekty warto więc bardzo dobrze zastanowić się jeszcze przed dokonaniem darowizny. Wszystkie kwestie dotyczące darowizny i jej odwołania znajdziesz w Kodeksie cywilnym (art. 888-902).

Więcej o: