Co zrobić ze ściętymi gałęziami? O ognisku możesz zapomnieć, ale w zamian zrób jedną rzecz

Drzewa i krzewy powinno się przycinać dwa razy w roku. W ten sposób pozbywamy się suchych pędów i formujemy ładny kształt. Po sezonowym cięciu w twoim ogródku zostało mnóstwo gałęzi? Dzięki jednemu trikowi szybko się ich pozbędziesz.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Cięcie drzew i krzewów przeprowadzamy zimą (w czasie spoczynku) i latem (w okresie wegetacji). Zazwyczaj pierwszy zabieg wykonuje się na przełomie lutego i marca, a drugi od połowy lipca do końca sierpnia. W ten sposób pozbywamy się starych i chorych gałęzi, pobudzamy drzewo do wzrostu i wytwarzania nowych pędów.

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Cięcie drzew. Jak robić to poprawnie?

Jednorazowe ucięcie dużej ilości gałęzi nie wpływa dobrze na rozwój rośliny. Zaczyna się ona wtedy niekontrolowanie rozrastać, jest mniej odporna na mróz i choroby. Cięcie najlepiej rozłożyć na kilka sezonów. Nie przycinaj pędów przy samym pąku, bo staną się słabe i podatne na uszkodzenia. Po przeprowadzeniu sezonowego cięcia w ogrodzie zostaje mnóstwo gałązek. Nie tylko wygląda to nieestetycznie i zajmuje miejsce na podwórku, lecz także jest siedliskiem szkodników i chorób. Zainfekowane gałęzie (np. grzybem) nie są bezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego nie można ich tak zostawić. Oprócz tego sterta gałęzi stwarza też zagrożenie pożarowe.

Jak pozbyć się gałęzi? Możliwości jest kilka

Palenie bioodpadów jest zabronione, więc z zebranych gałęzi nie możesz rozpalić ogniska. Jeśli gałązki są zdrowe, możesz wykorzystać je do zrobienia kompostownika. Drugą opcją jest zapakowanie odpadów do worka bio i dogadanie się z firmą wywożącą odpady, żeby je zabrała. Worek z zielonymi odpadami możesz też oddać do PSZOK, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Świetnym pomysłem jest użycie rozdrabniarki. Ogrodnicy korzystają z niej, żeby w szybki i prosty sposób rozdrobnić gałęzie. Można ich wtedy użyć do ściółkowania zamiast kory albo przeznaczyć na kompost.

Więcej o: