Emerytura wyższa nawet o 60% dla kobiet z tego rocznika. Leć do ZUS złożyć wniosek

Niektóre emerytki nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą ubiegać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ponowne przeliczenie emerytury. Dzięki temu często okazuje się, że ich świadczenie będzie wypłacane w znacznie wyższej kwocie niż dotychczas. Kogo to dotyczy i kiedy trzeba udać się do ZUS-u? Podpowiadamy.

Emerytki, które zaczęły pobierać świadczenie w wieku 60 lat i są członkiniami Otwartego Funduszu Emerytalnego, mogą spodziewać się ponownego przeliczenia emerytury. Nastąpi to, gdy ukończą 65 lat i będą wówczas otrzymywać świadczenie w takiej wysokości, jakby przepracowały dodatkowe 5 lat.

Zobacz wideo Czym właściwie są emerytury stażowe?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Okresowa emerytura kapitałowa. Kto może ją otrzymać?

Okresowa emerytura kapitałowa przysługuje kobietom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, ukończyły 60 lat i należą do OFE. Muszą mieć też ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach, a na subkoncie w ZUS zebraną kwotę w wysokości równej lub wyższej od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego, czyli co najmniej 5887,80 zł. Jeśli emerytka skorzystała z okresowej emerytury kapitałowej i ukończy 65 lat, może na tym wiele zyskać. – Kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 60 lat, a skończy 65 lat, po ponownym przeliczeniu przez ZUS będzie miała w zależności od rocznika, emeryturę wyższą o 40-60% – zdradza Tomasz Lasocki w rozmowie z interia.pl. Dotyczy to emerytek urodzonych między 1 marca a 30 czerwca 1956 roku, a wynika to ze zmian, jakim uległy przepisy OFE oraz z obniżenia wieku emerytalnego w 2017 roku.

Wyższa emerytura dla tych kobiet. Nie każdy musi złożyć wniosek

Nie każdy jednak musi składać wniosek do ZUS-u, by emerytura została przeliczona ponownie. Kobiety, które mają przyznane uprawnienia emerytalne od 1 października 2017 roku, nie muszą dokonywać żadnych formalności. Jeśli jednak stało się to przed 1 października 2017 roku, niezbędne będzie złożenie wniosku. Warto pamiętać, że sytuacje te obowiązują tylko emerytki urodzone w okresie od 1 kwietnia do 30 września 1957 roku. Niezbędne dokumenty do ZUS-u powinny też dostarczyć kobiety, które otrzymują zarówno rentę rodzinną po zmarłym małżonku, jak i okresową emeryturę kapitałową.

Więcej o: