Jesienią myszy wchodzą do domów na potęgę. Zrób jedno, a będziesz spać spokojnie

Gdy temperatura na zewnątrz spada, myszy zaczynają szukać ciepłego schronienia na zimę, wchodząc często do naszych domów. Jak się ustrzec przed tymi nieproszonymi gośćmi? Wcale nie trzeba od razu sięgać po trutki czy pułapki. Z pomocą przyjdą również proste, domowe sposoby.

Więcej domowych patentów znajdziesz na Gazeta.pl

Myszy pojawiają się szczególnie w tych domach, które znajdują się nieopodal pól, łąk i lasów. Nie oznacza to jednak, że nie pojawiają się również w innych domach. Wchodzą do domów przez uchylone drzwi, okna oraz szpary. Choć wydają się być niegroźnie, mogą przysporzyć problemów. Przegryzają kable, zostawiają odchody i "częstują się" jedzeniem, narażając ludzi na choroby, którymi nierzadko są nosicielami. Warto zatem działać prewencyjnie. 

Zobacz wideo Jak pozbyć się kamienia z kabiny prysznicowej? Oto domowy sposób bez detergentów

Jak odstraszyć myszy? Sięgnij po jeden z domowych sposobów

Chcąc skutecznie zapobiec zagnieżdżeniu się myszy w domu należy załatać wszystkie ewentualne otwory i dziury, przez które mogłyby się dostać do środka. Można zastosować profesjonalne odstraszacze ultra-dźwiękowe lub skorzystać z naturalnych, "domowych" patentów. Jednym z nich jest porozkładanie w domu suszonej lawendy lub rozpylanie lawendowego olejku eterycznego. To aromat, którego gryzonie nie lubią, więc tak pachnący dom będą raczej omijać szerokim łukiem. Podobnie jest z miętą oraz miętowym olejkiem eterycznym.  Myszy nie cierpią też zapachu lakieru do włosów, więc spryskaj nim zakamarki domu, w których mogłyby przebywać.

Jak sprawdzić, czy mysz zadomowiła się w domu lub mieszkaniu?

Myszy to sprytne stworzenia, które raczej starają się nie rzucać w oczy ludziom. Dlatego, jeśli już wchodzą do domów, aktywne są gdy nikogo nie ma lub w nocy, gdy wszyscy śpią. Jest jednak kilka szczegółów, po których można poznać obecność tych niechcianych gości. Są to m.in.:

  • odchody w szafkach lub na podłodze (małe, krótkie, ciemne pałeczki),
  • niecodzienne odgłosy, jak chrobotanie lub ciche piski,
  • nieprzyjemny zapach,
  • ślady zębów gryzonia na meblach, kablach itp.
  • pogryzione opakowania z żywnością znajdujące się w szafkach.
Więcej o: