Wybrano najpiękniejsze kobiece imię na świecie. Teraz już nie ma wątpliwości! Oznacza "mądrość"

Czy da się wytypować obiektywnie najpiękniejsze kobiecie imię? Brytyjscy naukowcy twierdzą, że tak. Na ich wybór składało się kilka czynników. A w Polsce imię to nadal cieszy się dużym powodzeniem.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Zespół badaczy pod kierownictwem profesora lingwistyki kognitywnej dr Bodo Wintera z Uniwersytetu w Birmingham w 2022 roku wytypował jedno imię żeńskie, które wyróżnia się na tle pozostałych. Jest to imię uniwersalne i popularne w wielu stronach świata. Dokonując analizy, brytyjscy naukowcy wzięli pod uwagę m.in. jego charakterystyczne brzmienie, znaczenie, pochodzenie, regiony występowania, popularność itp.

Na tych płaszczyznach znacząco wygrywa z pozostałymi kobiecymi imionami.  Imię to plasuje się w czołówkach imion wybieranych dla dziewczynek w blisko 40 krajach. Według brytyjskich lingwistów, na miano najpiękniejszego damskiego imienia zasługuje Sofia/Sophia.

Oto najpiękniejsze kobiece imię. Naukowcy nie mają wątpliwości

Nasz rodzimy odpowiednik - czyli Zofia - być może nie jest jeszcze aż tak popularny, ale już w pierwszym półroczu 2023 roku nazwano tak 2626 dziewczynek, które przyszły wówczas na świat. W 2022 roku natomiast, było najczęściej nadawanym imieniem dzieciom płci żeńskiej w naszym kraju. Bije też rekordy popularności w Stanach Zjednoczonych, we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Brazylii, Meksyku i w Rosji.

Jak wynika z wniosków brytyjskich badaczy zamieszczonych w 2022 roku na łamach serwisu  "My1stYears", imię "Sophia" jest szczególne również względu na melodyjność w wymowie. Ważna jest też jego etymologia. Imię "Sofia" pochodzi od greckiego słowa "sophia", czyli "mądrość" lub "wiedza". 

Przypomnijmy, że Zofie w Polsce obchodzą imieniny 30 kwietnia, 15 maja, 2 września, 18 września, 23 września, 30 września i 18 grudnia. Ciekawostką jest, że w niektórych krajach istnieje męski odpowiednik Zofii. W Bułgarii np. jest to "Sofko", a Danii i Norwegii ' "Sofus" lub "Sophus".

Źródła: mirror.co.uk/dailymail.co.uk/My1stYear.com/Irishmirror.ie/https://www.belfastlive.co.uk

Więcej o: